Kolejny cios dla rosyjskich turystów. Cypr zaostrza dla nich zasady wizowe

W ubiegłym roku na Cyprze wypoczywało ok. 800 tysięcy turystów z Rosji. Władze tego państwa poinformowały jednak, iż wkrótce wprowadzą zaostrzone zasady wjazdu dla rosyjskich obywateli. Co więcej, będą oni musieli słono zapłacić za wizy turystyczne - mimo że dokumenty wydawane były wcześniej bez żadnych opłat.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cypr jest jednym z krajów, które dotkliwie odczuły sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję — zwłaszcza biorąc pod uwagę branżę turystyczną. W ubiegłym roku urlop spędziło tam około 800 tysięcy rosyjskich turystów. Zresztą w poprzednich latach było podobnie; Rosjanie od dawna chętnie wybierali Cypr jako kierunek wakacyjnych podróży. Okazuje się jednak, że w najbliższym czasie swobodny wjazd do tego kraju może stanowić problem.

Trudniej, drożej, gorzej

Już od 1 grudnia władze Cypru zdecydowały wprowadzić zaostrzone zasady wizowe dla rosyjskich obywateli. Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wkrótce rozpocznie się pobieranie opłat od Rosjan, którzy ubiegają się o wizy turystyczne — mimo że, jak dotychczas, wyrobienie takiego dokumentu było bezpłatne. 

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają wejść w życie za niecały miesiąc, obywatele Rosji muszą zapłacić 80 euro (równowartość około 380 zł) za wizę.

- informuje Radio Zet. Taka cena obowiązuje dorosłych wnioskodawców. Dla dzieci od 6 do 12 lat przewidziana jest pięćdziesięcioprocentowa zniżka. Co więcej, nowe przepisy wiążą się także z dłuższym okresem rozpatrywania wniosków wizowych oraz z koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów uzasadniających. Oprócz tego turyści z Rosji stracą również łatwy dostęp do wiz wielokrotnego wjazdu. 

UE: zawieszenie umowy wizowej z Rosją

Decyzja władz Cypru jest w bezpośredni sposób związana z całkowitym zawieszeniem przez Unię Europejską umowy o ułatwieniach wizowych. Zgodnie z porozumieniem, które oficjalnie weszło w życie 12 września 2022 roku, opłata za wniosek wizowy dla obywateli z Rosji wzrosła z 35 do 80 euro. Koniecznie jest także przedstawienie dodatkowych dokumentów uzasadniających.

Rosja (...) straciła wiarygodność i zdeptała podstawowe wartości naszej międzynarodowej wspólnoty. Dzisiejsza decyzja to bezpośredni skutek rosyjskich działań i kolejny dowód na nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy

- powiedział wówczas Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych.

Źródła: Schengen Visa Info, in-cyprus.philenews.com, podroze.radiozet.pl, gazetaprawna.pl

Więcej o: