Uzdrowisko Duszniki-Zdrój. Tu o zdrowie dbał Chopin. Dziś miasto oferuje kuracjuszom nie tylko czyste powietrze

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój, to wyjątkowe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od leczniczych właściwości wód, poprzez piękne widoki, a skończywszy na ciekawych miejscach do odwiedzenia. To wyjątkowe miasteczko jest szczególnie piękne właśnie jesienią. Ma wiele atrakcji do zaoferowania, nie tylko dla kuracjuszy, ale również dla tych, którym historia jest szczególnie bliska. Znajdziemy tam zarówno coś dla ciała, jak i ducha.

Listopad nie jest szczególnie lubianym miesiącem. Wielu z nas już odlicza dni do świąt, a jeszcze inni z tęsknotą patrzą na wakacyjne zdjęcia, kiedy nie brakowało słońca i wysokich temperatur. Jednak jesień, nawet ta z opadającymi liśćmi, może być piękna. O ile trafimy w odpowiednie miejsce. My polecamy uzdrowisko Duszniki-Zdrój.

Zobacz wideo Trzecia edycja "Sanatorium miłości" już została uznana za najbardziej kontrowersyjną

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój, czyli kilka faktów na temat tego wyjątkowego miasteczka

Duszniki-Zdrój wielu z nas kojarzy głównie z uzdrowiskiem i Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim. Jednak to nie koniec atrakcji. Tam, szczególnie jesienią, każdy znajdzie coś dla siebie. To przepiękne miasteczko położone jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Liczące zaledwie cztery tysiące mieszkańców, przyciągają turystów o każdej porze roku, chociaż szukając ciszy i spokoju, warto wybrać się tam w listopadzie, czyli poza wysokim sezonem.

Pierwsze wzmianki o samym mieście pochodzą z XIV wieku. Jednak dopiero kilka wieków później stało się ono jednym z najpopularniejszych uzdrowisk, dzięki odkryciu wody leczniczej o nazwie "Zimny Zdrój". Pół wieku później rozpoczęto leczenie chorób skóry, krążenia i innych dolegliwości w podgrzanej wodzie "Zimnego Zdroju", po czym odkryto kolejną wodę, którą nazwano "Letni Zdrój". Dziś nosi ona nazwę "Pieniawa Chopina".

Duszniki-Zdrój, czyli miejsce dla ciała i ducha

O tym, że Duszniki-Zdrój to popularne uzdrowisko wiedzą chyba wszyscy. Osoby, które chciałaby zadbać nie tylko o duszę, ale i ciało - powinny się tam wybrać. Oprócz kąpieli w leczniczych wodach polecamy również zobaczyć następujące atrakcje:

  • renesansowowo-barokowy kościół pw. Piotra i Pawła - znajdziemy tam unikatową ambonę w kształcie wieloryba,
  • figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem - została postawiona na rynku jako dar mieszkańców, którzy dziękowali Królowej Niebios za uratowanie ich od czarnej śmierci,
  • ruiny zamku Homole,
  • pomnik upamiętniający Ludwika Zamehofa,
  • eklektyczna stacja meteo w części zdrojowej,
  • Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju,
  • Duszniki Arena, czyli największe centrum biathlonu w Polsce,
  • Muzeum Papiernictwa, czyli jedyny czynny młyn papierniczy w Polsce, który zarazem jest największą tego typu atrakcją w tej części Europy,
  • rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem - to miejsce szczególnie polecane dla tych, którzy łakną kontaktu z naturą; znajduje się w niedalekiej odległości od miasta - jednak warto się tam wybrać

Po muzykę klasyczną do Dusznik-Zdroju

Fani muzyki klasycznej, a przede wszystkim utworów Fryderyka Chopina powinni wybrać się do Dusznik. To właśnie tu odbywa się najstarszy polski festiwal muzyczny, czyli Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim. Został on ustanowiony na pamiątkę obecności wielkiego kompozytora w jednym z sanatoriów. Chopin przybył do Dusznik latem 1826 roku, aby nieco podreperować swoje zdrowie. Chociaż nie mógł wtedy korzystać z pozostałych atrakcji tego miasteczka, jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby zagrać koncert. Odbył się on w budynku, który dziś nosi nazwę Teatru Zdrojowego im. Fryderyka Chopina.

Co prawda festiwal organizowany jest latem - w sierpiniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się w to wyjątkowe miejsce jesienią. W uzdrowisku Duszniki-Zdrój znajdziemy wiele śladów obecności Fryderyka Chopina. Spacerując po Parku Zdrojowym, znaleźć można dwa pomniki poświęcone kompozytorowi. Jest nawet fontanna, z której latem leci nie tylko woda, ale i utwory Chopina.

Więcej o: