Jaskinie Szkocjańskie od lat zachwycają turystów na całym świecie. Ze względu na swoją wyjątkowość w 1986 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, płynąca w nich rzeka Reka jest domem dla wielu cennych gatunków zwierząt. Oto co warto wiedzieć o Jaskiniach Szkocjańskich.
Jaskinie Szkocjańskie zlokalizowane są w Słowenii, w niezwykle malowniczym regionie Karst. Słynie on przede wszystkim ze zjawisk krasowych, czyli procesów rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe oraz podziemne. To właśnie tak powstało to niezwykłe miejsce. W stworzeniu Jaskiń Szkocjańskich brała udział rzeka Reka, której podziemny kanion tworzy zapierający dech w piersiach krajobraz.
Cały system jaskiń liczy ponad sześć kilometrów długości (szlak turystyczny obejmuje trzy kilometry) i jest domem dla wielu wyjątkowych gatunków zwierząt. Spotkamy tu m.in. odmienieca jaskiniowego (znanego też jako salamandra jaskiniowa), który może żyć nawet 100 lat. Mieszka tu także kilka gatunków nietoperzy, chrząszczy czy skorupiaków.
Wybierając się do Jaskiń Szkocjańskich, możecie obrać dwie trasy. Pierwsza z nich to oczywiście niesamowity podziemny kanion, który zwiedza się w towarzystwie przewodnika. Druga to Velika oraz Mala Dolina, które powstały wieki temu w wyniku zawalenia się stropu jaskini. Warto wybrać się tu także na spacer urokliwą ścieżką dydaktyczną. Niesamowite widoki gwarantowane!
Chociaż miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, to nie spotkamy tu dużych tłumów. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się pobliska słynna Jaskinia Postojna. Naszym zdaniem obie lokalizacje są zdecydowanie warte odwiedzenia.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.