Kraków. Schody ruchome? Od lat tylko z nazwy. Miasta nie stać na remont

Turyści i mieszkańcy Krakowa mają problem. Ruchome schody miały im ułatwić życie, aby nie musieli dźwigać ciężkich bagaży na dworzec autobusowy i PKP, ale niestety od wielu lat te wciąż ulegają awarii. Miejscy urzędnicy tłumaczą, że na naprawę potrzeba trzech mln zł.

Ruchome schody, które łączą dworzec kolejowy i autobusowy, zostały uruchomione w 2005 roku. I choć nie osiągnęły jeszcze nawet pełnoletności, to zdążyły być w naprawie (tylko w ciągu ostatnich pięciu lat) 19 razy.

Zobacz wideo Kraków. Policjanci zatrzymali 38-latka, który zaatakował nożem pasażera autobusu

Sęk w tym, że naprawy nie są skuteczne, bo choć dwukrotnie wykonano wymianę łańcuchów stopniowych oraz zlecono 17 napraw podzespołów, to schody jak się psuły, tak się psują, a krakowianie i turyści wciąż muszą liczyć na siłę swych ramion. Na prace remontowe wydano jak dotąd 363 tys. zł, ale to kropla w morzu potrzeb, bo urzędnicy oszacowali, że na ten cel trzeba wydać znacznie więcej, czyli trzy mln zł.

Dodajmy, że schody prowadzące do góry nie działają od listopada 2018 roku, a te jadące w dół uległy awarii w lutym 2019 roku.

Deszcze niespokojne 

Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa, tłumaczył Interii, że schody ruchome są wyłączone z powodu znacznego zużycia łańcuchów stopniowych oraz korozję elementów konstrukcyjnych, które narażone są na działanie deszczu czy śniegu. Tłumaczył, że trzeba uszkodzone elementy wymienić, a nad schodami wybudować zadaszenie.

Rok temu w marcu zapewniano, że takie prace zostaną niezwłocznie podjęte, ale minął kolejny rok i nic się nie zmieniło. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa twierdzili, że prace pochłoną dwa mln zł.

Wnioskowano o zabezpieczenie środków w budżecie  

– Zarząd Dróg Miasta Krakowa corocznie wnioskuje o ujęcie w planach budżetu miasta Krakowa zadania dotyczącego wykonania zadaszeń nad schodami ruchomymi przy Małopolskim Dworcu Autobusowym – powiedział Interii Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy ZDMK. – Zarząd wnioskował o zabezpieczenie środków na ten cel do budżetu miasta Krakowa również na rok 2023. Powyższe działanie nie jest jednoznaczne z wprowadzeniem inwestycji na przyszły rok, a tym samym zabezpieczeniem środków finansowych niezbędnych do jego realizacji – dodał. 

Czy uda się znaleźć pieniądze na remont schodów w miejskim budżecie w 2023 roku? W obliczu szalejącego kryzysu może być to mało prawdopodobne.

Źródło: Interia.pl / Onet.pl 

Więcej o: