USA. Miało być zabawnie, krew w żyłach stężała. Duchy przeszłości wyszły na ulice

Konie w służbie policji z Ohio przyobleczone w białe prześcieradła i z wyciętymi otworami na oczach miały przypominać duchy i wprawić w dobry nastrój dzieci i dorosłych. Gdy tymczasem niektórzy Amerykanie poczuli się dotknięci. - Jeżeli spojrzeć na stare zdjęcia Ku Klux Klanu, to jest to dokładna replika - powiedział jeden z mieszkańców Lake County w lokalnej stacji telewizyjnej Fox 8.

"New York Post" donosi o braku wyczucia policjantów z Ohio w USA, którzy na służbie podczas Halloween postanowili na konie narzucić prześcieradła, wyciąć otwory na oczy i przyozdobić je również jaskrawymi, pomarańczowymi światełkami w kształcie dyni.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

– Nasza społeczność przyjęła ten pomysł z uwielbieniem. Dzieci były zachwycone i mówiły, że konie są wspaniałymi duchami – powiedział "New York Post" szeryf Frank Leonbruno. – Cel sprawienia radości w Halloween został osiągnięty – dodał z przekonaniem.

Dokładna replika

Jednak jak się okazuje, nie wszyscy cieszyli się z takiego widoku na ulicach. – Jeżeli spojrzeć na stare zdjęcia Ku Klux Klanu, to jest jak dokładna replika tego, jak wyglądały ich konie – skarżył się lokalnej stacji telewizyjnej Fox 8 jeden z mieszkańców Lake County.

Inna mieszkanka zarzuciła mundurowym, że policja powinna chronić ludzi. – Gdybym zobaczyła ich na mojej ulicy, byłabym przerażona. Czy nikt wśród policyjnego personelu nie powiedział, że to nie jest dobry pomysł?

Szeryf bronił swoich pracowników. Tłumaczył, że policjanci nie zamierzali nikogo urazić, a konie w kostiumach miały przypominać duchy. Przyjął jednak do wiadomości słowa krytyki i podjął decyzję, aby kontrowersyjne zdjęcia zostały usunięte z mediów społecznościowych.

Budzili strach  

Ku Klux Klan (KKK) to organizacja rasistowska, która walczyła o utrzymanie supremacji białych protestantów w USA. Dążyła do ograniczenia praw innych grup rasowych i etnicznych. Głównie Afroamerykanów. Powstała po wojnie secesyjnej. W szczytowym momencie liczyła ok. czterech mln członków w całych Stanach Zjednoczonych.

Członkowie Ku Klux Klanu w białych strojach i białymi kapturami i podobnie przyobleczonymi końmi terroryzowali Afroamerykanów, często dochodziło do zabójstw, porwań czy dręczenia przedstawicieli mniejszości. Wciąż białe kaptury budzą negatywne skojarzenia, nie tylko wśród Amerykanów.

Źródło: "New York Post" 

Więcej o: