Na południu Brazylii spadł śnieg. Po raz pierwszy w historii

We wtorek w brazylijskim stanie Santa Catarina, na południu kraju odnotowano opady śniegu - poinformowała telewizja CNN Brasil. Meteorolodzy zauważyli, iż nigdy wcześniej w prowadzonych tam statystykach nie zanotowano opadów śniegu w listopadzie. Dane zbierane są od ponad 40 lat.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Według stacji do tego nietypowego zjawiska doszło w miejscowości Morro da Igreja. Ku zdziwieniu mieszkańców, rankiem pojawił się tam śnieg. - Meteorolodzy odnotowali, że nigdy jeszcze w prowadzonych tam statystykach meteorologicznych nie zanotowano opadów śniegu w listopadzie w stanie Santa Catarina. - podaje portal wnp.pl. Dane te są zbierane od ponad 40 lat. 

Fenomen za fenomenem

W ostatnich miesiącach odnotowuje się coraz więcej nietypowych zjawisk meteorologicznych. Jak poinformował Brazylijski Narodowy Instytut Meteorologiczny (Inmet), w mieście Sao Joaquim położonym w stanie Santa Catarina również doszło do niecodziennej sytuacji. W pewnym momencie zaczął padać tam marznący deszcz. Synoptycy informują również, iż zazwyczaj w listopadzie średnie temperatury powietrza na południu Brazylii wynoszą kilkanaście stopni Celsjusza, a nierzadko przekraczają nawet 20 stopni Celsjusza. Władze Inmet przewidują, że chłodny front powietrza utrzyma się nad wschodnią, środkową i południową Brazylią przynajmniej do niedzieli. 

Śnieżna Brazylia, Sahara, Ameryka...

Anomalie pogodowe od kilku lat zdarzają się coraz częściej, choć w większości przypadków wciąż wywołują zdziwienie. Tak też było pod koniec stycznia, gdy fotograf Karim Bouchetata podzielił się z użytkownikami Instagrama ujęciami Sahary, największej gorącej pustyni na Ziemi. Była pokryta śniegiem. 

W nocy w Ain Sefra temperatura spadła do –2 stopni Celsjusza, co w połączeniu ze zwiększoną w styczniu wilgotnością powietrza docierającego znad Atlantyku ponad Górami Atlas wywołało opady śniegu.

- informuje portal krakow.naszemiasto.pl. W rezultacie rano na pustyni wokół Ain Sefra skrzyła się warstwa śniegu i lodu.

 

Pogoda zaskoczyła również mieszkańców Ameryki w zeszłoroczne Święta Bożego Narodzenia. Krajowy Serwis Pogodowy (NWS) ostrzegał wówczas m.in. o burzach śnieżnych w takich stanach jak Oregon i Waszyngton. Co więcej, na pograniczu Nevady i Kalifornii pobito rekord sprzed 50 lat. W rejonie jeziora Tahoe spadło prawie 5 metrów śniegu.

Źródła: wnp.pl, Polsat News, CNN Brasil, krakow.naszemiasto.pl

Więcej o: