Na tym cmentarzu spoczywają członkowie mafii. Na nagrobkach można znaleźć nie tylko ich podobizny

Wielkie marmurowe nagrobki, a na nich realistyczne podobizny zmarłych okraszone nierzadko zdjęciami dobytku. Znajdujący się w Jekaterynburgu cmentarz Szirokoreszenskoje stał się osobliwą atrakcją turystyczną. W jednej z części nekropolii pochowani są bowiem członkowie lokalnej mafii, którzy nie szczędzili środków na swoje ostatnie pożegnanie.

Jekaterynburg to rosyjskie miasto leżące w obwodzie swierdłowskim. W latach 90. XX miało opinię niezbyt bezpiecznego miejsca. Wszystko za sprawą mafijnych porachunków, które odbywały się pomiędzy lokalnymi gangami. Zmarli byli grzebani na lokalnym cmentarzu Szirokoreszenskoje, a ich rodziny dbały o to, by każdy wiedział, gdzie znaleźć danego zmarłego.

Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Olbrzymie nagrobki z realistycznymi podobiznami

Rosyjski cmentarz szybko stał się lokalną atrakcją. Nic dziwnego, wygląda... nietypowo. Nagrobki lokalnych gangsterów i ich rodzin nie przypominają tych, które widujemy na polskich nekropoliach. Są ogromne i bogato ozdobione. Na większości widnieją podobizny zmarłych i ich dobytku. Przygotowane laserowo wizerunki, przedstawiają zmarłych pozujących przy suto zastawionym stole, przy samochodach, czy z bronią w rękach. Przedstawiono wszystkie szczegóły wyglądu pochowanych, nie zapominając nawet o detalach ich ubioru.

Oprócz imienia i nazwiska pochowanego często na pomniku można znaleźć także jego pseudonim, a nawet... "specjalizację". Z inskrypcji można dowiedzieć się również o przyczynie śmierci. Większość pochowanych, ze względu na niebezpieczną "profesję", odeszła w młodym wieku.

Na cmentarzu spoczywają nie tylko gangsterzy

Chociaż przez swoją mroczną stronę cmentarz nie ma najlepszej opinii, nie należy zapominać, że jest to także miejsce ostatniego spoczynku naukowców, bohaterów wojennych, czy lokalnych celebrytów. W Polsce również można znaleźć nietypowe nekropolie. Jedna z nich znajduje się w Szczecinie: Gdzie znajduje się największy cmentarz w Polsce? Takich grobów nie zobaczysz nigdzie indziej

Więcej o: