"Hej, nie dajcie się, jestem z Wami!". Miejsca kultu idoli kina i muzyki

Odeszli za szybko, ale pozostali w filmach, książkach, piosenkach i w sercach. Czasem jednak to nie wystarcza i fani chcą odwiedzić miejsca pochówku swych idoli. Zwykle są to miejsca oficjalne i tradycyjne. Zdarzają się też miejsca symboliczne, do których ciągną pielgrzymki oddanych fanów.

Odeszli przed trzydziestką 

Mówi się o nich "Klub 27", o twórcach rockowych, którzy odeszli tragicznie w wieku 27 lat. Do najbardziej znanych artystów na tej liście należą: Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison i Kurt Cobain. Nazwisk jest jednak znacznie więcej.

Jimi Hendrix zmarł w Londynie w wyniku zatrucia barbituranami, po których zakrztusił się wymiocinami. Po śmierci w jego krwi stwierdzono obecność barbituranów, kilku środków uspokajających i amfetaminy. 27 listopada 2022 roku muzyk obchodziłby 80. urodziny.

Jimi Hendrix zmarł w Londynie w wyniku zatrucia barbituranamiJimi Hendrix zmarł w Londynie w wyniku zatrucia barbituranami Blues 1911 / pl.m.wikipedia.org

Został pochowany na cmentarzu Greenwood Memorial Park And Cemetery w Renton, nieopodal Seattlem, rodzinnego miasta Hendrixa. W latach 2000. rodzina postanowiła zapewnić mu nowe miejsce wiecznego spoczynku, postawiła też nowy grobowiec.

"Poprzedni grób odwiedzały tysiące fanów każdego roku. Wokół zawsze było pełno błota i nie można było odpowiednio złożyć mu hołdu. Nasz ojciec chciał coś z tym zrobić jeszcze zanim umarł" - opowiadała Janie Hendrix.

Do "Klubu 27" należy również lider zespołu "The Doors" - Jim Morrison, który zmarł w Paryżu 3 lipca 1971 roku. Znaleziono go w wannie pełnej zimnej wody, a choć za oficjalną przyczynę zgonu podano atak serca – od lat okoliczności jego śmierci wzbudzają wątpliwości. Niektórzy uważają, że przedawkował heroinę w jednym z paryskich klubów, a następnie stamtąd został przeniesiony do mieszkania i umieszczony w wannie. W taki sposób ratowano osoby, które zażyły zbyt dużą dawkę tego narkotyku.

Morrison w dokumencie: Zdjęcie The Doors z 1966 roku, w którym wydali debiutancką płytę. Obok Jima stoją perkusista John Densmore i gitarzysta Robby Krieger, niżej siedzi klawiszowiec, zmarły niedawno Ray Manzarek. W tym czasie Morrison był jeszcze nieśmiałym poetą. Przeobrażanie w bestię, wymyślonego 'króla Jaszczura' dopiero się rozpoczęłoMorrison w dokumencie: Zdjęcie The Doors z 1966 roku, w którym wydali debiutancką płytę. Obok Jima stoją perkusista John Densmore i gitarzysta Robby Krieger, niżej siedzi klawiszowiec, zmarły niedawno Ray Manzarek. W tym czasie Morrison był jeszcze nieśmiałym poetą. Przeobrażanie w bestię, wymyślonego 'króla Jaszczura' dopiero się rozpoczęło Fot. Ale Kino+

Grób Morrisona znajduje się na cmentarzu Pere-Lachaise. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. W kolejne rocznice śmierci legendarnego muzyka fani tłumnie czuwają przy jego grobie.

Grób Morrisona znajduje się na cmentarzu Pere-LachaiseGrób Morrisona znajduje się na cmentarzu Pere-Lachaise Simon Wedege Petersen / commons.wikimedia.org

Kurt Cobain lider Nirvany również odszedł w wieku 27 lat. Popełnił samobójstwo. Jego ciało zostało poddane kremacji, jedna trzecia prochów została rozrzucona w buddyjskiej świątyni w Nowym Jorku, jedna trzecia w rzece Wishkah, a reszta jest w posiadaniu żony muzyka, Courtney Love.

Kurt Cobain w 1991 rokuKurt Cobain w 1991 roku fot. Julie Kramer - CC BY-SA 4.0,

Nie znaczy to, że jego fani nie mają gdzie zapalić w jego hołdzie znicza. Pielgrzymują do Parku Viretta w Seattle, który znajduje się blisko domu, w którym 5 kwietnia 1994 roku strzelił do siebie. Drewniane ławki są pewnego rodzaju tablicami, na których fani zostawiają wiadomości i wspominają Cobaina.

Drewniane ławki są pewnego rodzaju tablicami, na których fani zostawiają wiadomości i wspominają CobainaDrewniane ławki są pewnego rodzaju tablicami, na których fani zostawiają wiadomości i wspominają Cobaina Joe Mabel / en.wikipedia.org

Do "Klubu 27" w 2011 roku dołączyła Amy Winehouse, która została znaleziona martwa w swoim domu 23 lipca. Przyczyną śmierci było zatrucie alkoholem. Niedługo po tym, jak podano informację o śmierci piosenkarki, fani zaczęli przynosić kwiaty, znicze czy portrety artystki i składali je w pobliżu jej domu, który znajduje się w londyńskiej dzielnicy Camden.

Amy WinehouseAmy Winehouse fot. tom.beetz | Flickr / wikimedia / CC BY 2.0

Niecały rok po śmierci Winehouse, jej ojciec wystawił nieruchomość na sprzedaż za 14 milionów złotych. 3 grudnia nowy właściciel kupił go za 9,5 miliona. Do tej pory fani przynoszą kwiaty w okolice domu i placu Camden, naprzeciwko którego on się znajduje. 

Do tej pory fani przynoszą kwiaty w okolice domu i placu Camden, naprzeciwko którego on się znajdujeDo tej pory fani przynoszą kwiaty w okolice domu i placu Camden, naprzeciwko którego on się znajduje Gruenemann / pl.wikipedia.org

Grób Marilyn Monroe

Śmierć Marilyn Monroe wciąż budzi wiele wątpliwości. Czy był to wypadek? Czy śmierć samobójcza? Jedno jest pewno, wciąż fascynuje, a na jej grobie zawsze można znaleźć kwiaty. Wielu także chciałoby być pochowanych blisko niej - w 2009 roku odbyła się aukcja na eBayu, w której można było kupić kryptę zaraz nad tą, w której pochowana jest Marilyn. Kryptę sprzedano za prawie 15 milionów dolarów. Do transakcji jednak nie doszło z powodu problemów z płatnością.

Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagraniaTajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania Netflix

Jeden z byłych mężów gwiazdy - Joe DiMaggio - podobno nie mógł pogodzić się ze śmiercią byłej żony (byli małżeństwem przez jedynie 274 dni). Nigdy powtórnie się nie ożenił. Przez 20 lat po śmierci Monroe, trzy razy w tygodniu wysyłał róże na jej grób.

Tuż przed śmiercią zwierzyła się, że chciałaby, żeby na jej grobie wyryto napis "Tu leży Marilyn Monroe, 95-57-90". Niestety jej życzenie nie zostało spełnione.

Freddie Mercury

W wieku 45 lat w 1991 roku odszedł Freddie Mercury. Dziś miałby 76 lat. Jego ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone w Jeziorze Genewskim. To właśnie w Genewie muzyk napisał i nagrał swoje ostatnie utwory. 25 listopada 1996 roku w Montreux nad jeziorem odsłonięto pomnik muzyka. Statua ukazuje Mercury'ego w charakterystycznej triumfalnej pozie. Od 2003 roku fani Queen z całego świata podróżują do Szwajcarii w pierwszy weekend września - wtedy obchodzi się "Dzień Pamięci Freddie'ego Mercury'ego w Montreaux".

Freddie Mercury będzie miał swoją ulicę w WarszawieFreddie Mercury będzie miał swoją ulicę w Warszawie Fot. EAST NEWS / EAST NEWS

Robin Williams

W 2014 roku samobójstwo popełnił Robin Williams. - Walczył z depresją od kilku miesięcy. To tragiczna i nagła strata. Rodzina prosi o uszanowanie jej prywatności w tym tak trudnym dla niej czasie - mówił wówczas rzecznik aktora.

Robin Williams zagrał w wielu kultowych filmach: "Good Morning Wietnam", "The Fischer King" czy "Rain man". Tuż po jego śmierci fani postanowili uczcić pamięć po zmarłym aktorze w miejscu, gdzie zagrał jedną ze słynnych scen w filmie "Buntownik z wyboru". Przed ławką w bostońskim parku, gdzie rozmawiał z Mattem Damonem narysowano obrys stóp autora i dopisano słynną wypowiadaną w filmie kwestię: "Twój ruch, wodzu".

 Aktor zagrał w filmie "Buntownik z wyboru" rolę Seana Maguire'a, psychiatry i wdowca, który pomaga uzdolnionemu i biednemu 20-latkowi, Willowi Huntingowi granemu przez Matta Damona, znaleźć swoją drogę w życiu. Film otrzymał dwa Oscary, w tym jeden przypadł dla Williamsa za najlepszą rolę drugoplanową.

Ławka w Bostonie znana z filmu 'Buntownik z wyboru'Ławka w Bostonie znana z filmu "Buntownik z wyboru" Screen z Twitter.com/rabbitnutz

"Buntownik z wyboru" to jeden z najgłośniejszych filmów, w których zagrał Robin Williams. Rola Seana Maguire'a, psychiatry i wdowca, przyniosła aktorowi Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.

Ryszard Riedel

Lider Dżemu Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku w wieku 38 lat. Dziś miałby 66 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca, ale od lat Riedel zmagał się z nałogiem. Spoczywa wraz z żoną Golą. Na jego nagrobku wykuto cytat: "W życiu piękne są tylko chwile".

Kora

Od czterech lat nie żyje Olga Jackowska – Kora. Zmagała się z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku. Na jej grób na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach przybywają tłumy wielbicieli. Niemal codziennie leżą na nim świeże kwiaty, palą się znicze.

KoraKora dzak/KAPiF

Dwa lata temu postawiono granitowy pomnik. W oczy rzuca się rzeźba kobiecej, skulonej postaci i znak nieskończoności. Za projekt odpowiada rzeźbiarka Monika Osiecka.

Na nagrobku nie ma znaku krzyża ani innych religijnych symboli. "Kora nie utożsamiała swego światopoglądu z żadną religią, dlatego też zrezygnowaliśmy z wszelkich religijnych symboli. Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, w co Kora wierzyła i co było dla niej ważne, doszliśmy do wniosku, że Kora wierzyła w dziewczyny - w ich siłę, piękno i mądrość. Zawsze stawała po stronie kobiet, broniła ich praw, a przez swoją historię pokazywała innym, że nie można się poddawać. Dlatego też wybór padł na rzeźbę z brązu pt. "Ola" - piękną, kobiecą postać" - napisano na stronie zespołu artystki.

Nowy nagrobek i rzeźba, w miejscu, w którym pochowana jest KoraNowy nagrobek i rzeźba, w miejscu, w którym pochowana jest Kora Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

"To hołd nie tylko dla Kory, ale też dla tysięcy innych kobiet, którym patriarchalny świat nieustannie chce na siłę przypisywać role i obowiązki. Czujemy, że gdzieś z daleka wciąż mówi wszystkim wspaniałym kobietom: Hej, nie dajcie się, jestem z Wami" - tłumaczyli wówczas jej przyjaciele.

Więcej o: