Gdzie znajduje się największy cmentarz w Polsce? Takich grobów nie zobaczysz nigdzie indziej

Gdzie znajduje się największy cmentarz w Polsce? Okazuje się, że wcale nie są to znane wszystkich Polakom warszawskie Powązki czy Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Największą nekropolią w Polsce jest Cmentarz Centralny w Szczecinie. Co w nim takiego wyjątkowego?

Cmentarz Centralny w Szczecinie to nie tylko największy cmentarz w Polsce. To również jedna z trzech największych nekropolii w Europie i jedna z największych na świecie. Różni się jednak znacznie od zwyczajnych cmentarzy, które zazwyczaj odwiedzamy w swojej bliskiej okolicy.

Zobacz wideo

Gdzie znajduje się największy cmentarz w Polsce? To naprawdę wyjątkowa nekropolia

Cmentarz Centralny w Szczecinie pełni funkcję cmentarza i parku. Wydawać by się mogło, że to dość niefortunne połączenie, jednak jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców miasta. Zaprojektował go Wilhelm Meyer-Schwartau - główny architekt Szczecina, który zaprojektował najważniejsze budowle w mieście. Artysta inspirował się nekropolią w Hamburgu - Cmentarzem Ohlsdorf, który obecnie zajmuje drugie miejsce w rankingu wielkości nekropolii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzieło architekta ukończył jednak mistrz sztuki uprawiania ogrodów Georg Hanni, który praktykę zdobywał w ogrodach wersalskich. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 400 gatunków roślin i krzewów z całego świata.

Cmentarz Centralny w Szczecinie. Spacerując, zwróć uwagę na wyjątkową sztukę nagrobną

Cmentarz Centralny w Szczecinie na tle innych cmentarzy charakteryzuje się wyjątkową sztuką nagrobną. Warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na wyjątkowe nagrobki, ale znajdujące się na nekropolii  zabytkowe schody, fontanny itp. Warto również zwrócić uwagę na Lapidarium, czyli miejsce, w którym znajdują się zniszczone płyty i nagrobki.

Wizyta na cmentarzu to także cenna lekcja historii. Warto zatrzymać się na chwilę zadumy przy Krzyżu Katyńskim, Pomniku Sybiraków oraz Pomniku Matki Sybiraczki oraz Pomniku Kombatan

Więcej o: