Najpiękniejszy cmentarz w Polsce? Nagrobki w tym miejscu są jak dzieła sztuki

Stary cmentarz żydowski przy ul. Ślężnej we Wrocławiu jest jednym z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce. Chociaż część nagrobków została zniszczona, to część wciąż jest świetnie zachowana. Niektóre groby ukryte są pod bluszczem, inne są wyeksponowane w alejkach, jednak wszystkie bez wątpienia są dziełem małej architektury.

Spoczywają tu wybitni lekarze, naukowcy, działacze społeczni, artyści oraz osoby zasłużone dla Wrocławia. Dzisiaj nekropolia stanowi Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu - jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce

Wrocław przez wiele lat był miejscem, w którym spotykały się obok siebie różne kultury. Nic dziwnego więc, że tamtejszy cmentarz zdecydowanie różni się od innych kirkutów Europy Wschodniej. Zobaczyć tam można różnorodne formy sztuki nagrobnej, bogatą symbolikę, niezwykłe zdobione macewy oraz budowle.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Pogrzeby na cmentarzu odbywały się od 1856 do 1943 roku. W tym okresie wygląd nagrobków i grobowców ulegał zmianie - zobaczyć tu można zarówno tradycyjne macewy, jak i monumentalne, pomniki nagrobne nawiązujące do niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. 

Stary cmentarz żydowski we WrocławiuStary cmentarz żydowski we Wrocławiu fot. Wikimedia Commons/ Aneta Hoppe (Kfas)/ CC BY-SA 3.0

Warto zwrócić uwagę na bogate zdobienia macew. Symbole umieszczane na nagrobkach mówią wiele na temat zmarłego. Wśród nich można wyróżnić kilka powtarzających się motywów:

  • złamane drzewo lub kwiat - oznacza nagłą i niespodziewaną śmierć,
  • dłonie kapłana w geście błogosławieństwa - symbol oznacza, że pochowany pełnił posługę w świątyni,
  • księga - umieszczana jest na grobach osób był uczonych w piśmie i rabinów.

Symbol złamanego kwiatu na macewieSymbol złamanego kwiatu na macewie fot. Wikimedia Commons/ Aneta Hoppe (Kfas)/ CC BY-SA 3.0

Znajdują się tu groby wielu wrocławskich znakomitości, m.in. Ferdinanda Lassalle’a, założyciela pierwszej partii robotniczej w Niemczech, botanika Ferdinanda Juliusa Cohna, pisarki Frederike Kempner, czy Clary Sachs, malarki-impresjonistki.

Cmentarz Centralny w Szczecinie Największy cmentarz w Polsce. Takich grobów nie zobaczysz nigdzie indziej

Wrocławski kirkut - zwiedzanie

Od 1991 r. nekropolia jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia - Muzeum Sztuki Cmentarnej. Wstęp na teren kirkutu jest bezpłatny tylko w czwartki. W pozostałe dni należy zapłacić 15 zł za bilet normalny i 10 zł za ulgowy. Nekropolię zwiedzać można codziennie w godz. 9:00-18:00.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Opuszczone cmentarzysko w środku lasu. Plotki głoszą, że czuć tam złą energię Opuszczone cmentarzysko w środku lasu. Czuć tam złą energię

Więcej o: