Nawiedzone zamki w Polsce. Legendy głoszą, że grasują tam duchy, upiory i inne zjawy

Nawiedzone zamki w Polsce. Podobno jest ich wiele, gdyż każdy prawdziwy zamek powinien mieć swojego ducha. Które ze średniowiecznych budowli znajdujących się w Polsce mają najciekawszą historię?

Nawiedzone zamki - kto wierzy w te pogłoski? Na pewno ci, którzy znaleźli się po zmroku w pobliżu tych budowli. Przemykające wśród ruin duchy, wyjące upiory i przeraźliwie zawodzące zjawy to mieszkańcy wielu polskich zamków. Gdzie je spotkać? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Nawiedzone zamki w Polsce. Zamek Krzyżtopór ma więcej niż jedną zjawę

Zamek Krzyżtopór znajdujący się w Ujeździe (woj. świętokrzyskie) to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. To jeden z najbardziej znanych polskich zamków, który co roku odwiedzany jest przez tłumy turystów. Nic dziwnego, ponieważ ta budowla potrafi zaprzeć dech w piersiach, a zwiedzanie jest wyjątkowo ciekawym doświadczeniem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamek kryje jednak pewną mroczną legendę. Krzysztof Ossoliński, pierwszy właściciel twierdzy, ma bowiem nawiedzać ją po zmroku. Pojawia się na murach pod postacią jeźdźca w husarskiej zbroi. Objeżdża zamek dookoła, a następnie wjeżdża w ruiny, gdzie znika. Nie ma jednak czego się obawiać, ponieważ jest dobrym duchem.

W zamku jest jednak zjawa, której należy się bać. Mowa tu o Białej Damie, krewnej Ossolińskiego, która była szczególnie okrutna i terroryzowała swoich poddanych. Zginęła z rąk odważnego szlachcica, który postanowił ukrócić jej rządy. Dziś, jak krążą plotki, spaceruje po ruinach.

Zamek Ogrodzieniec - czy tam straszy? Przekonaj się

Zamek Ogrodzieniec w województwie śląskim to kolejne nawiedzone miejsce na mapie kraju. Co ciekawe, nie jest nawiedzane przez postać człowieka, ale czarnego psa. Zwierzę ma być dużo większe niż normalny pies, a jego pojawieniu się, jak krążą plotki, towarzyszy pobrzękiwanie łańcuchów.

Dlaczego zjawą nawiedzającą zamek jest widmo czarnego psa? Ma to związek z dawnym kasztelanem krakowskim Stanisławem Warszyckim, który źle traktował poddanych, służbę i swoje żony. Jedną z nich miał zamurować żywcem, a córce odmówić obiecanego posagu. Gdy kasztelan zmarł, w pobliżu zamku pojawił się czarny pies. Zgodnie z legendą, ma być to Warszycki, który pod postacią zwierzęcia przybył z piekieł, aby pilnować swojego majątku.

Zamek Czocha - najbardziej nawiedzony zamek w Polsce

Zamek Czocha zamieszkuje wiele duchów. Zamieszkuje tu m.in. Biała Dama - duch siostry właściciela zamku Gertrudy, która zdradziła brata i ściągnęła na zamek Husytów, duchy żałobników, pod którymi zarwał się most oraz kobiety, które straciły życie w Studni Niewiernych Żon. Podobno do dziś słychać ich zawodzenie.

Więcej o: