W jakim sanatorium wyleczysz swoją dolegliwość? Podpowiadamy, w czym specjalizują się uzdrowiska

Wyjazdy do sanatorium cieszą się ogromną popularnością wśród kuracjuszy, zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Na kurację wybierają się z konkretnymi dolegliwościami. Warto jednak pamiętać, że każde miejsce specjalizuje się w leczeniu innych schorzeń. Podpowiadamy, które sanatorium najlepiej wybrać.

Duża popularność wyjazdów do sanatorium w kraju wcale nie dziwi. To doskonały sposób na poprawienie samopoczucia i stanu zdrowia. W Polsce znajdziemy aż 45 miejscowości, które mogą poszczycić się nazwą uzdrowiska

Zobacz wideo Niemcy - po prostu przyjazne

Szpital uzdrowiskowy a sanatorium

Warto pamiętać, że nie wszyscy mogą wybrać się do tego typu miejsc w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Do sanatorium kierowani są pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i zawodowe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu oddechowego, pokarmowego, kardiologiczne czy skóry. Z kolei szpital uzdrowiskowy jest przeznaczony dla osób, które leczą ciężkie schorzenia. Wśród nich wymieniamy kuracjuszy po operacjach kardiologicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych lub zawale serca.

Sanatorium bez długich kolejek? Unikniesz czekania, jeśli spełniasz ten warunek. [Nałęczów] Jak zaplanować wyjazd do sanatorium? O tych rzeczach warto wiedzieć

W obu przypadkach pacjenci muszą najpierw udać się do lekarza po skierowanie, a następnie przekazać je do wojewódzkiego oddziału NFZ. Specjalista ocenia wówczas, czy danej osobie przysługuje leczenie, a także zaleca, jaki region kraju będzie odpowiedni. Gdzie mogą zostać wysłane osoby z konkretnymi dolegliwościami?

Choroby krwi oraz narządu ruchu

Osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego, nerek, krążenia, dróg moczowych, narządu ruchu lub przemiany materii często kierowane są do Krynicy-Zdroju. Wszystko to za sprawą znajdujących się tu źródeł oraz zalewów. Tutejsze sanatoria stosują różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, takie jak kąpiele mineralno-kwasowęglowe, terapia ciekłych azotem, fototerapia czy bicze szkocie. 

Wielu kuracjuszy boi się, że sanatoria będą droższe. Sanatoria w Polsce czeka rewolucja. Ministerstwo zmieni system dopłat do pobytu

Gdzie najlepiej leczyć cukrzycę? 

Ustroń jest jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. Miejscowość może poszczycić się złożami solanki i borowiny o właściwościach leczniczych, szeroką gamą zabiegów rehabilitacyjnych i malowniczym położeniem w Beskidach. To właśnie tutaj najczęściej kierowani są pacjenci, którzy chorują na cukrzycę, astmę oskrzelową, choroby reumatyczne, nadciśnienie tętnicze, a także osoby po zawałach serca. 

Choroby układu oddechowego i tarczyca

Kto może zostać wysłany nad morze? Ustka jest świetnym kierunkiem dla osób zmagających się z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych czy chorą tarczycą. To doskonały wybór dla astmatyków, alergików, a także pacjentów z chorobami żołądka, układu krążenia i ruchu.

Wyjątkowy klimat morski o dużym stężeniu jodu stwarza znakomite warunki inhalacji, poprawia działanie układu immunologicznego i wspiera pracę tarczycy. Co ciekawe, miejscowość jest najstarszym uzdrowiskiem w województwie pomorskim, a jego właściwości lecznicze sięgają ponad 150 lat. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: