Duża popularność wyjazdów do sanatorium w kraju wcale nie dziwi. To doskonały sposób na poprawienie samopoczucia i stanu zdrowia. W Polsce znajdziemy aż 45 miejscowości, które mogą poszczycić się nazwą uzdrowiska.
Warto pamiętać, że nie wszyscy mogą wybrać się do tego typu miejsc w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Do sanatorium kierowani są pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i zawodowe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu oddechowego, pokarmowego, kardiologiczne czy skóry. Z kolei szpital uzdrowiskowy jest przeznaczony dla osób, które leczą ciężkie schorzenia. Wśród nich wymieniamy kuracjuszy po operacjach kardiologicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych lub zawale serca.
W obu przypadkach pacjenci muszą najpierw udać się do lekarza po skierowanie, a następnie przekazać je do wojewódzkiego oddziału NFZ. Specjalista ocenia wówczas, czy danej osobie przysługuje leczenie, a także zaleca, jaki region kraju będzie odpowiedni. Gdzie mogą zostać wysłane osoby z konkretnymi dolegliwościami?
Osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego, nerek, krążenia, dróg moczowych, narządu ruchu lub przemiany materii często kierowane są do Krynicy-Zdroju. Wszystko to za sprawą znajdujących się tu źródeł oraz zalewów. Tutejsze sanatoria stosują różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, takie jak kąpiele mineralno-kwasowęglowe, terapia ciekłych azotem, fototerapia czy bicze szkocie.
Ustroń jest jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. Miejscowość może poszczycić się złożami solanki i borowiny o właściwościach leczniczych, szeroką gamą zabiegów rehabilitacyjnych i malowniczym położeniem w Beskidach. To właśnie tutaj najczęściej kierowani są pacjenci, którzy chorują na cukrzycę, astmę oskrzelową, choroby reumatyczne, nadciśnienie tętnicze, a także osoby po zawałach serca.
Kto może zostać wysłany nad morze? Ustka jest świetnym kierunkiem dla osób zmagających się z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych czy chorą tarczycą. To doskonały wybór dla astmatyków, alergików, a także pacjentów z chorobami żołądka, układu krążenia i ruchu.
Wyjątkowy klimat morski o dużym stężeniu jodu stwarza znakomite warunki inhalacji, poprawia działanie układu immunologicznego i wspiera pracę tarczycy. Co ciekawe, miejscowość jest najstarszym uzdrowiskiem w województwie pomorskim, a jego właściwości lecznicze sięgają ponad 150 lat.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.