Czego nie można robić na cmentarzu? Wystrzegaj się tego, a unikniesz krzywych spojrzeń

Czego nie można robić na cmentarzu? Warto to wiedzieć, ponieważ dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Odwiedzając nekropolie, często możemy nie zdawać sobie sprawy z popełnianych błędów. Co zrobić, by już nigdy nie popełnić żadnej gafy? Podpowiadamy.

Dzień Wszystkich Świętych niezmiennie każdego roku przypada 1 listopada. W 2022 roku będzie to wtorek. W tym czasie refleksji i zadumy odwiedzimy cmentarze, by odmówić modlitwę przy grobach bliskich. Warto jednak pamiętać o zasadach odpowiedniego zachowania, by nie narazić się na krzywe spojrzenia innych osób.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Czego nie można robić na cmentarzu? Uważaj, bo narobisz sobie wstydu

Najważniejsze zasady dotyczące pobytu na cmentarzu znaleźć można w regulaminie nekropolii. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy przejmować się dobrymi manierami. Warto pamiętać, że cmentarz jest miejscem pochówku zmarłych i powinniśmy zachowywać się tam w godny sposób, czyli z szacunkiem. Ważne jest zachowanie ciszy. Nie jest to więc miejsce na głośne rozmowy, śmiechy i bieganie dzieci.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Spacerując po cmentarzu, warto mieć oczy szeroko otwarte. Ostrożność powinniśmy zachować szczególnie na starych cmentarzach, gdzie przez przypadek możemy podeptać nagrobki lub ich pozostałości. Niektórzy twierdzą, że przynosi to ogromnego pecha.

Zaśmiecanie cmentarza również nie będzie dobrze o tobie świadczyć. Warto więc, po uprzątnięciu grobów, wynieść wszystkie śmieci do odpowiednich pojemników. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na mandat.

Jak zachować się na cmentarzu? Tego nie rób

"Moda cmentarna" to każdego roku hit internetu. Jeśli więc nie chcemy stać się pośmiewiskiem, powinniśmy zadbać o odpowiedni strój - unikać krótkich sukienek, spódnic i spodni, a także głębokich dekoltów. Krzywych spojrzeń nie unikniesz również, gdy będziesz siedzieć na nagrobku lub stawiać na nim swoje prywatne rzeczy - np. torebkę.

Więcej o: