Sezon wakacyjny nie pomógł. Turyści wyjechali - przybyło 60 tys. bezrobotnych

W tegorocznym sezonie turystycznym (między lipcem a wrześniem) w Hiszpanii pracę straciło niemal 61 tys. osób - jak wynika ze statystyk opublikowanych przez Narodowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie. Szacunkowo sektorami, w których zlikwidowano najwięcej miejsc pracy, były usługi, przemysł oraz rolnictwo.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W porównaniu do drugiego kwartału 2022 roku poziom bezrobocia w Hiszpanii zwiększył się o niespełna 0,2 punkty procentowe do 12,6 proc. - jednak o wiele bardziej niepokojąca jest zmiana tendencji. W ostatnich miesiącach widoczny był bowiem spadek liczby osób bez zatrudnienia; wygląda na to, że obecnie został on zahamowany.

Wydłużone wakacje

Narodowy Instytut Statystyczny (INE) przypomina również, że Hiszpania wciąż znajduje się w czołówce UE pod względem poziomu bezrobocia. Na ponad 47 mln obywateli liczba osób bez zatrudnienia wciąż utrzymuje się na poziomie 3 mln. Nie poprawił tego również tegoroczny sezon turystyczny. Między lipcem a wrześniem pracę straciło niemal 61 tys. osób. Według statystyk INE sektorami, w których zlikwidowano najwięcej stanowisk, były usługi, przemysł i rolnictwo.

(...) wśród 2,98 mln bezrobotnych Hiszpanów 42 proc. stanowią osoby, które nie pracują od 24 miesięcy, zaś ponad 12 proc. obywateli w wieku produkcyjnym nie ma zatrudnienia od 4 lat.

- podaje portal Bankier.pl.

Bezrobocie w Hiszpanii

Jak głosił raport o rynku pracy Instytutu Grupy Adecco, opublikowany przez hiszpański dziennik „La Razon", od 13 lat z rzędu bezrobocie w Hiszpanii należy do najwyższych w krajach Unii Europejskiej

Bezrobotni w Hiszpanii stanowią 22,8 proc. wszystkich bezrobotnych w państwach unijnych, tymczasem kraj ten odpowiada za 9,2 proc. populacji UE.

- informował pod koniec maja portal Bankier.pl. Jest wiele czynników, które wpływają na tak dużą liczbę osób niezatrudnionych. Winą obarcza się między innymi głęboko zakorzenione, lokalne problemy pracy sezonowej. Hiszpania ma również najwyższy wskaźnik niepewnych tymczasowych umów o pracę w całej Unii Europejskiej. Kolejnym aspektem, który przyczynia się do wzrostu bezrobocia, jest niska mobilność mieszkańców; często osoby przebywające w regionie, w którym trudno o znalezienie pracy, wcale nie chcą się z niego przenosić.

To dysfunkcyjny rynek pracy. Musimy przywrócić bezrobocie strukturalne do rozsądnego poziomu.

- powiedział Marcel Jansen, profesor madryckiego Autonomous University.

Źródła: Bankier.pl, Forsal.pl

Więcej o: