Sanatoria w Polsce czeka rewolucja. Ministerstwo zmieni system dopłat do pobytu

Polskie sanatoria czekają duże zmiany. Już niebawem to pacjenci będą decydować o tym, gdzie i kiedy wyjadą na leczenie uzdrowiskowe. Zmienione zostaną również zasady ustalania wysokości dopłat oraz rozliczania świadczeń. Kuracjusze boją się, że znowu będzie drożej. Czy mają podstawy do obaw?

Już niedługo ośrodki uzdrowiskowe będzie czekać wiele zmian. Obecnie w resorcie zdrowia trwają prace nad projektem reformy leczenia uzdrowiskowego. Dadzą one kuracjuszom m.in. możliwość wyboru miejsca i czasu leczenia. Zmniejszone mają zostać także wymogi stawiane przed uzdrowiskami, co będzie wiązać się z obniżeniem kosztów dla świadczeniodawców. Jednak zgodnie z nowymi przepisami, to same sanatoria będą ustalać koszt w ramach ustalonych widełek. Czy przez to kuracjusze zapłacą więcej? 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Co może się zmienić?

Według zasad obowiązujących w 2022 roku to Ministerstwo Zdrowia wskazuje koszty, które należy ponieść, wyjeżdżając do sanatorium. Resortowe stawki uzależnione są od okresu pobytu i jakości pokoi. Najdrożej jest latem, kiedy za najbardziej komfortowy nocleg dopłacić należy 800-900 złotych. Nowelizacja ma sprawić, że sanatoria będą ze sobą konkurowały o pozyskanie pacjenta. Samodzielnie doprecyzują ofertę oraz koszty wyjazdu. Ministerstwo wskaże jedynie ich górny limit.

Resort zdrowia zapewnia także, że reforma pozwoli na sfinansowanie przez NFZ większej liczby zabiegów. Pomysłodawcy nowelizacji chcą opracować również program dopłat dla seniorów. Wiadomo, że rozważane są dodatki 300-400 złotych dla osób powyżej 70 roku życia.

Sanatoria na nowych zasadach

Reformy przepisów o leczeniu uzdrowiskowym wskazuje, że kuracjusze nie będą już dostarczali do NFZ-u papierowych wersji skierowania. Pobyt będzie rejestrowany online - samodzielnie lub przy pomocy lekarza i urzędnika Narodowego Funduszu Zdrowia. Resort przypomina także, że ośrodki lecznicze nie będą dla każdego. Jeśli na skierowaniu pacjenta znajdzie się zapis o leczeniu kardiologicznym, kuracjusz będzie mógł wybrać tylko to sanatorium, które oferuje pomoc w rehabilitacji po schorzeniach serca.

Nowe zasady kierowania pacjentów do szpitali uzdrowiskowych wejdą w życie najwcześniej pierwszego stycznia 2024 roku. Przepisy ureguluje ustawa. Wcześniej resort planuje przeprowadzenie konsultacji publicznych. Z kolei już w 2023 roku kuracjusze mogą spodziewać się wystawiania skierowań online.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: