Bajkowe stworzenia przyłapane w lesie. Leśnicy spotkali hafinaty z "Muminków"

Leśnicy podzielili się w mediach społecznościowych magicznym widokiem. Niezwykłe znalezisko porównali do hafinatów, czyli bohaterów pojawiających się w świecie Muminków. Co w rzeczywistości możemy zobaczyć na zdjęciu?

Nie od dziś wiadomo, że świat natury potrafi zachwycać. Tę magię często obserwują leśnicy, którzy chętnie dzielą się z obserwatorami wyjątkowymi okazami z polskich lasów. Tym razem na facebookowym profilu Lasów Państwowych można było zobaczyć magiczną krainę hafinatów. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kim są tajemnicze postacie z "Muminków"?

Hafinaty lub Hafinatowie to postacie pojawiające się w świecie "Muminków" stworzonym przez Tove Jansson. Te niezwykłe stworzenia wyrastają z nasion zasianych w Noc Świętojańską. Są niewielcy, biali i posiadają wypustki, które przypominają zdeformowane dłonie. Kiedy się poruszają, charakterystycznie falują tułowiem na prawo i lewo. Hafinatowie to także podróżnicy! Prowadzą koczowniczy tryb życia, udając się w grupach w morskie wojaże. Zdaniem wielu fanów serii są oni straszniejsi od Buki. 

Najdroższy grzyb w życiu? Za jego zerwanie grozi nawet 5 tys. zł kary. Zerwanie tego grzyba może słono kosztować. Mandat wynosi nawet 5 tys. zł

Przeważnie są niewidoczni. Czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają. Ale najczęściej wędrują dookoła świata, nigdzie się nie zatrzymują i nic ich nie obchodzi. Nigdy się nie wie, czy Hatifnat jest wesoły, czy zły, zmartwiony czy zdziwiony. Jestem przekonana, że nie mają w ogóle żadnych uczuć

- pisała Tove Jansson w pierwszej powieści z serii książek o Muminkach.

Hafinatowie w polskich lasach

24 października na Facebooku Lasów Państwowych pojawił się post opatrzony niezwykłym zdjęciem. Autorka porównała odkrycie do postaci z "Muminków". 

Jak jest w leśnym świecie hatifnatów? Niezwykle

- czytamy w mediach społecznościowych. 

Mistrz grzybobrania znowu w akcji (zdjęcie ilustracyjne) Mistrz grzybobrania znowu w akcji. Jego umiejętności zwalają z nóg

W rzeczywistości autorka zdjęcia uchwyciła na fotografii grzyby, które wyglądem przypominają bajkowe postaci. Dokładniej są to soplówki bukowe - rzadkie okazy będące w Polsce gatunkiem chronionym. 

Niepierwsze spotkanie z hafinatami

To jednak nie pierwszy raz, kiedy leśnicy napotkali na swojej drodze hafinaty. Pod koniec września na Facebooku Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające innego grzyba - próchnilca gałęzistego. 

Na takie i inne dziwy natrafić można podczas spaceru w lesie. Niezwykły świat baśni, mitów i legend naprawdę jest wokół nas, czasem trzeba się tylko schylić, wytężyć wzrok i nieco popuścić wodze fantazji

- pisały Lasy Państwowe. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: