Korowód z kielichem: winny wrzesień na Węgrzech

Winobrania i festiwale wina na Węgrzech pod koniec lata odbywają się na okrągło.

Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana

Budapeszt, 4-14 września

Największe winne święto na Węgrzech. W Zamku Królewskim na budańskim wzgórzu węgierscy i zagraniczni winiarze prezentują 170 najlepszych win - można degustować. Warto też zwiedzić galerię regionów winnych, pośpiewać i potańczyć na paradzie, wziąć udział w warsztatach Akademia Wina czy kupić butelkę szlachetnego trunku na aukcji charytatywnej. Na czas świętowania ulice opanują zakony winiarskie i... truflowe. (Winny festyn odbędzie się też w skansenie w Szentendre 11-12 września.)

http://www.winefestival.hu

Festiwal Winobrania

Badacsony, 10-12 września

Badacsony to nieduża miejscowość nad Balatonem. Z dojrzewających tu w śródziemnomorskim mikroklimacie winogron powstają słynne białe wina: słodki szürkebarát (szary mnich), wytrawny kéknyelü i lekko migdałowy olaszrizling . Organizatorzy festiwalu zapowiedzieli konkurs na najlepszy trunek i najlepsze pasujące do niego danie. Będą też konkursy dla dzieci, kiermasz sztuki ludowej, zawody wędkarskie, tańce ludowe, winna parada i pokaz sztucznych ogni.

http://www.badacsony.hu/programok/badacsonyi_szuret-2005.html

Winobranie i Festiwal Wina

Mohacz (Mohács), 11 września

To naddunajskie miasteczko przy granicy z Chorwacją źle się Węgrom kojarzy: w 1526 r. przegrali tu bitwę z Otomanami i na 150 lat popadli w turecką niewolę. W Mohaczu produkuje się dziś znane białe wino. Festiwal odbywa się pod gołym niebem, w ogrodzie jednej z restauracji będą m.in. tańce ludowe, z piosenkami winnymi wystąpi też Chór Beli Bartoka.

http://www.mohacs.hu/varos/varose.htm

Europejski Festiwal Pieśni o Winie

Pecz (Pécs) - Harkány - Villány - Villánykövesd - Siklós - Nagyharsány - Palkonya, 23-25 września

Regiony o najdłuższej tradycji - wino produkowano tu już w czasach rzymskich. Z najlepszych trunków słynęli osadnicy serbscy (kadarka ) i germańscy (kékportó ). Wina z regionu Villány-Siklós należą do najlepszych na Węgrzech. Podczas festiwalu w miastach na winnym szlaku z pieśniami o winie wystąpią chóry z całej Europy. Nie zabraknie wystaw i degustacji, a na końcu - wielkiego korowodu na głównym placu w Peczu.

http://www.winesongfestival.hu

Karnawał z okazji winobrania

Köszeg, 23-25 września

Zgodnie z kilkusetletnią tradycją sędzia winnic poprosi burmistrza miasta o zgodę na rozpoczęcie winobrania. Dopiero wtedy rozpocznie się zabawa: koncert serenad, kiermasze i wybór królowej wina. Winobranie będzie też okazją do międzynarodowego spotkania orkiestr dętych.

http://www.koszeg.hu

Festiwal Win Tokajskich

Tokaj, 30 września-2 października

Jeden z najsłynniejszych winnych festiwali (z tradycjami sięgającymi 1932 r.) odbywa się zawsze w pierwszy weekend października. W programie: prezentacja i degustacja win z regionu, koncerty, kiermasze ludowe, bal uliczny, sztuczne ognie, parada winiarzy i zawody sportowe (turniej piłkarski, bieg o puchar "króla win, wina królów" - jak ongiś o tokaju aszü powiedział Ludwik XIV - i... konkurs gotowania gulaszu w kociołkach). Oprócz królewskiego aszü , bohatera wielu wierszy i piosenek, godny polecenia jest też tokaj szamorodni (na aperitif) oraz wina stołowe furmint i muscat.

http://www.tokaj.hu/english

Festiwal Wina i Tańca

Mór, 30 września - 3 października

Prawie tak stare jak tokajskie (1934 r.), choć mniej znane święto. Tutejszym gatunkom (m.in. leányka, királyleányka, szürkebarát, muscat ) poświęcono wystawę w miejskim muzeum wina. Oprócz standardowego programu - degustacje, parady, tańce, pokazy sztucznych ogni - odbędą się też imprezy sportowe oraz konkurs o tytuł Winnej Królowej.

http://www.mor.hu/angol/jo.htm

Święto winobrania

Eger, wrzesień

Eger to ojczyzna słynnej "byczej krwi" - czerwonego wina egri bikavér o intensywnym kolorze i zapachu. Wywodzą się stąd również: leányka, királyleányka, hárslevelü, olaszrizling, szürkebarát, muscat . Wrzesień jest czasem winobrania i niemal w każdy weekend odbywa się z tej okazji mnóstwo imprez.

Świętowanie na okrągło

Winne festiwale odbywają się na Węgrzech niemal przez cały rok: pierwsze - w kwietniu (festiwal tradycji winiarskich w Köszeg i Tydzień św. Grzegorza w Mór), a ostatnie - w listopadzie (Budapeszteński Festiwal Młodego Wina w Dniu św. Marcina i festiwal młodego wina w Villány) i grudniu (Winny Festiwal św. Jana w Egerze). Jest kilka imprez w maju (Tokaj, Sopron, Leányvár, Szekszárd, Festiwale Wina św. Orbana w Hajós-Pincefalu, Gyöngyös i Kisnanie), w czerwcu (Międzynarodowy Festiwal Wina Bükkwinfest w Bogács), w lipcu (Tydzień Wina w Badacsony, Festiwal Byczej Krwi w Egerze, Tydzień Tarcalski w Tarcalu) i - najwięcej - w sierpniu (Csongrád, Siklós, Balatonfüred, Balatonlelle, Pápa, Festiwal Wina i Jazzu w Balatonboglár). Spis na polskiej stronie http://www.budapeszt.infinity.waw.pl

Festiwale w sieci

http://www.winehouse.hu

http://www.magyarborokhaza.hu

http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/wino/kalendarz.html

Więcej o: