Mistrz grzybobrania znowu w akcji. Jego wiedza i sokole oko wprawiają w osłupienie

Sezon na grzybobranie powoli dobiega końca. Wielu z nas próbuje swoich sił w tym narodowym sporcie Polaków. Niektórzy wracają z lasu z koszami pełnymi grzybów, ale inni muszą przełknąć gorycz porażki. Mistrz grzybobrania z Bułgarii należy do tej pierwszej grupy. Trzeba jednak przyznać jedno - wiedzy i sokolego oka można mu pozazdrościć.

Choć sezon na grzybobranie powoli się kończy, wielu grzybiarzy wciąż się nie poddaje. Z samego rana wybierają się do lasu, by po kilku godzinach wynieść z niego kosze grzybów. Nie każdemu jednak się to udaje. I choć wystarczy odrobina cierpliwości i szczęścia, to do osiągnięcia prawdziwego mistrzostwa w tej dziedzinie potrzebne jest coś więcej.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Mistrz grzybobrania znowu w akcji. Nagranie na TikToku podbija internet

Mężczyzna z Bułgarii, który regularnie publikuje na TikToku nagrania z wypadów do lasu, to prawdziwy mistrz grzybobrania. Jego filmy cieszą się ogromną popularnością - ogląda je od kilkunastu do kilkuset tysięcy widzów. Co w nich takiego wyjątkowego?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tego grzybiarza cechuje nie tylko wprawne oko, ale i ogromna wiedza dotycząca poszukiwania grzybów w lesie, czego dowodem są liczne nagrania opublikowane w mediach społecznościowych. Jeden z jego ostatnich filmów wyjątkowo zachwycił internautów. Mężczyzna pokazał, jak odnalazł rydze ukryte głęboko pod stertą liści i szyszek.

Uwagę zwraca również film relacjonujący znalezienie dość nietypowego grzyba. Jeden z prawdziwków był głęboko pod liśćmi, przez co nie miał dostępu do słońca i nie zyskał charakterystycznej brązowej barwy. Był bowiem całkowicie biały.

Kalendarz grzybów z podziałem na gatunki

Jakie grzyby można zbierać w lasach w październiku i listopadzie? Kalendarz występowania grzybów zależnie od ich gatunków przedstawia się następująco:

  • borowiki: od lipca do października (najwięcej zbiorów przypada na wrzesień i październik);
  • gąski: od lipca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na październik i listopad);
  • kanie: od czerwca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na wrzesień i październik);
  • koźlarze: od lipca do października (najwięcej zbiorów przypada na sierpień i wrzesień);
  • kurki: od czerwca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na sierpień, wrzesień i październik);
  • maślaki: od czerwca do października (najwięcej zbiorów we wrześniu);
  • opieńki: od września do listopada (najwięcej zbiorów w październiku);
  • podgrzybki: od czerwca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na wrzesień i październik).
Więcej o: