Niezwykłe cmentarze, które warto odwiedzić podczas Wszystkich Świętych. Te nekropolie mają wyjątkowy klimat

Niezwykłe cmentarze, które warto odwiedzić we Wszystkich Świętych. W naszym kraju jest ich wiele. Niektóre z nich urzekają naprawdę osobliwym klimatem, który zyskuje szczególnie w okresie święta zmarłych. Często wiąże się to z długą, czasem nieco mroczną historią.

Zabytkowe nekropolie to wyjątkowe miejsca na mapie Polski. Szczególnie warto odwiedzić je, gdy dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To czas zadumy i osobliwego nastroju spowodowanego pogodą, więc wizyta na takich cmentarzach to najlepszy moment.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Niezwykłe cmentarze, które warto odwiedzić we Wszystkich Świętych. Powązki w Warszawie

W żadnym rankingu najbardziej osobliwych cmentarzy w Polsce nie może zabraknąć Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. To najstarsza nekropolia w stolicy, na której można spotkać wiele grobów znanych osób. Znajdują się tutaj również niezwykle interesujące nagrobki. Jednym z najciekawszych jest miejsce pochówku pisarza Gustawa Kamieńskiego "Gamastona" w formie pylonu, z bramą z gzymsem i egipskim motywem uskrzydlonego dysku słonecznego, flankowanego przez kobry.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Spotkasz tu wyjątkowe nagrobki

Cmentarz Rakowicki w Krakowie to kolejny wyjątkowy cmentarz w naszym kraju. Znajdują się tam liczne nagrobki, które robią niebywałe wrażenie. Rzeźby nagrobne potrafią nie tylko zadziwić, ale często przyprawić też o gęsią skórkę - szczególnie wtedy, gdy spacerujemy późnym wieczorem. Na tym cmentarzu spoczywa również wiele znanych osób - m.in. Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Park nostalgiczny w Gdańsku. Spacer po cmentarzu ścieżką spacerową

Na dawnej Górze Szubienicznej zlokalizowanej w Gdańsku znajduje się obecnie Park nostalgiczny. Dawniej znajdował się tam cmentarz, jednak w 2018 roku przerobiono go na park i ścieżkę spacerową. Jednak ci, którzy zdecydują się na spacer, mogą natknąć się w trakcie na wystające z ziemi nagrobki.

Klimat tego miejsca ma swoje źródło w historii. Dawniej Góra Szubieniczna pełniła rolę wykonywania wyroków śmierci. W latach 1529-1804, na szczycie wzniesienia znajdowała się murowana szubienica, na której śmierć mogło ponosić aż kilkanaście osób jednocześnie.

Więcej o: