Trwa zaćmienie Słońca 2022. Kiedy spodziewać się kulminacji? Coraz mniej czasu

Częściowe zaćmienie Słońca jest widoczne w całej Polsce. Zjawisko można oglądać od około godziny 11:10. Kiedy nastąpi jego punkt kulminacyjny? Odpowiadamy.

Częściowe zaćmienie Słońca, rzadkie astronomiczne zjawisko, możemy już obserwować z terytorium Polski. To nie lada gratka dla miłośników zjawisk astronomicznych, ale też osób, które na co dzień nie interesują się tą dziedziną nauki. To czas, kiedy wszystkie oczy, niezależnie od zainteresowań, wznoszą się ku niebu. 

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Trwa zaćmienie Słońca 2022. Do kiedy potrwa?

Częściowe zaćmienie Słońca rozpoczęło się około godziny 11:10, a koniec nastąpi około 13:24. Całość potrwa zatem ok. dwóch godzin i 20 minut. Warto wiedzieć, że dokładne godziny zależą od naszego położenia w Polsce, a różnice mogą wynosić nawet kilka minut.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Rzuca wówczas olbrzymi cień na naszą planetę. 

Zaćmienie Słońca 2022Zaćmienie Słońca 2022 Fot. Gazeta.pl

Specjaliści twierdzą, że wtorkowe zjawisko ma szanse stać się najgłębszym zaćmieniem Słońca obserwowanym z naszego kraju od 2015 roku. Kto może liczyć na najlepszy widok

Księżyc przykryje od 32 proc. (w Bogatyni) do ponad 46 proc. (w Suwałkach) powierzchni tarczy Słońca. Maksimum wystąpi niemal w południe - między godzinami 12:14 na zachodzie a 12:26 na wschodzie kraju. W Warszawie zaćmienie Słońca zacznie być widoczne o godz. 11:14, maksimum nastąpi o 12:23, a koniec o 13:33.

Zaćmienie Słońca 2022Zaćmienie Słońca 2022 Fot. Gazeta.pl

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki poinformował na Twitterze, że ze względu na pogodę - deszcz i chmury - nie wszędzie można jednak zaobserwować zaćmienie Słońca. 

Zaćmienie Słońca 2022. Jak bezpieczenie oglądać zjawisko?

Częściowe zaćmienie Słońca nie do końca możemy obserwować gołym okiem. Nie jest do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt, a mimo to, warto zadbać o podstawową ochronę naszych oczu. Jeśli będziemy wpatrywać się w to zjawisko astronomiczne bez odpowiedniego filtra, to możemy nawet stracić wzrok.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnych okularów, które w miejscu soczewek mają filtr lub folię ND5 blokującą ponad 99 proc. światła. To niewielki koszt kilkunastu złotych.  Doskonale sprawdzi się również folia ND5 - kawałek o boku 10 cm kosztuje tylko kilka złotych, a można z jego pomocą przystosować do obserwacji zaćmienia teleskop lub lornetkę - najważniejsze, to szczelnie przykryć soczewkę.

Więcej o: