To tutaj spoczywa wiele znanych osób. Stare Powązki, czyli niezwykły cmentarz na mapie Warszawy

Koniec października i początek listopada to dla wielu czas refleksji nad przemijaniem. Wspominamy zmarłych, odwiedzamy groby bliskich i zapalamy znicze. Warto w tym czasie wybrać się także na spacer po najpiękniejszych cmentarzach, gdzie znajdziemy miejsca pochówku wielu znanych osób. Jednym z takich miejsc są Stare Powązki.

Cmentarz Powązkowski, nazywany zwyczajowo Starymi Powązkami, to zabytkowa nekropolia zlokalizowana przy ul. Powązkowskiej 1 w Warszawie. Jej historia sięga jeszcze 1790 roku, kiedy to na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich zdecydowano się chować zmarłych. Dwa lata później miejsce zostało poświęcone w obecności króla - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie cmentarz jest chętnie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i mieszkańców stolicy.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Stare Powązki. Groby znanych w Warszawie

Cmentarz liczy aż 43 hektary, a na jego terenie pochowano około miliona osób. To właśnie tutaj można odnaleźć wiele grobów ze znanymi nazwiskami i wymyślnymi pomnikami. Nic więc dziwnego, że nekropolia jest tak chętnie odwiedzane przez wielu spacerowiczów. 

Przechadzając się alejkami, można dostrzec m.in. miejsce spoczynku reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Jego nagrobek zwraca uwagę już z daleka - przedstawia bowiem dłonie ustawione w gest kadrowania. Pomnik został stworzony na podstawie zdjęć rąk reżysera wykonanych przez jego córkę. Co ciekawe, rzeźba została skradziona w 2013 roku, jednak policji udało się odnaleźć sprawców. 

Kto spoczywa na Powązkach? Odwiedź grób Czesława Niemena

Na Starych Powązkach można odwiedzić również miejsce spoczynku Czesława Niemena, który zmarł w 2004 roku. Jego grób znajduje się w powązkowskich katakumbach i od lat budzi niemałe zainteresowanie na cmentarzu. Przez cały rok zdobią go liczne znicze, listy, zdjęcia oraz pamiątki od fanów. 

Sam grób jest prosty. Na tablicy widnieje imię i nazwisko utalentowanego artysty, a także lata, w których żył. Pod spodem znajduje się fragment jego piosenki "Spodchmurykapelusza".

I nie żal nic. I żal tak wiele

- można przeczytać na miejscu.

Znane groby na Starych Powązkach

Na Cmentarzu Powązkowskim można odwiedzić także wiele innych grobów. To właśnie tutaj spoczywa m.in. aktorka teatralna i filmowa Kalina Jędrusik, pisarz oraz scenarzysta Marek Hłasko czy muzyk Tadeusz Nalepa. Na terenie nekropolii dojrzymy także takie nazwiska jak: Eugeniusz Bodo, Maria Dąbrowska, Miron Białoszewski, Hanka Ordonówna i Władysław Podkowiński. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: