Dzień zmarłych w Meksyku nie ma nic wspólnego z naszą tradycją. To czas radości i świętowania

Dzień zmarłych w Meksyku nie wygląda tak jak Wszystkich Świętych i Zaduszki w Polsce. Gdy u nas są to święta wspominania zmarłych, refleksji oraz zadumy, a towarzysząca im atmosfera charakteryzuje się smutkiem, tak w Meksyku Dzień Zmarłych wiąże się ze świętowaniem i radością.

W Polsce z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek tłumnie idziemy na cmentarze. Sprzątamy groby, zapalamy znicze, ustawiamy kwiaty. Później przychodzi czas na modlitwę i wspominanie zmarłych. Towarzyszymy temu zazwyczaj smutek i pogoda, która nie napawa optymizmem. Zgoła inaczej jest w Meksyku podczas Dia de los Muertos, gdzie dominują radość, wielkie przygotowania do fiesty i ogrom różnorodnych kolorów.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Dzień zmarłych w Meksyku. Przygotowania do Dia de los Muertos

Święto Zmarłych w Meksyku, czyli Dia de los Muertos wiąże się z wielkim świętowaniem. Co ciekawe, święto to jest podzielone na dwie części. Pierwsza część odbywa się 31 października i 1 listopada i poświęcona jest zmarłym dzieciom. Druga, 1 i 2 listopada, dotyczy już osób dorosłych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowania do radosnego święta Dia de los Muertos zaczynają się jednak już kilka tygodni wcześniej. Wystawy sklepowe pękają w szwach od szkieletów, trupich czaszek oraz upiorów - dekoracji, słodyczy, ubrań.

Warte odwiedzenia cmentarze w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Warte odwiedzenia cmentarze w Polsce. Te nekropolie mają klimat

Meksyk. Wielkie świętowanie na cmentarzu

W Meksyku Dzień Zmarłych jest powodem do radości i miłych wspomnień. Lokalni mieszkańcy wierzą, że zmarli przybywają z powrotem na ziemię i należy z nimi ucztować. Dlatego też sprzątają domy oraz budują specjalne ołtarze powitalne, na których ustawia się zdjęcie zmarłego, kwiaty, kadzidła oraz jedzenie.

Chwile grozy w samolocie. 173 osoby zamarły, gdy samolot nie zmieścił się na pasie podczas lądowaniaChwile grozy w samolocie. Samolot nie zmieścił się na pasie

Nieco zdziwić może nas fakt, że fiesta odbywa się na cmentarzu. Rodziny biesiadują przy nagrobkach swoich zmarłych, grają na instrumentach i śpiewają. W niektórych regionach wciąż praktykuje się całonocne świętowanie. Atmosfera, choć magiczna, niczym z filmu, jest prawdziwa i całkowicie odmienna od klimatu, który towarzyszy Polakom podczas święta zmarłych.

Więcej o: