Krajobrazy miejskie ulegają licznym zmianom na przestrzeni lat. Chociaż mogłoby się wydawać, że cmentarze należą do miejsc, które powinny pozostawiać niezmiennie ich częścią, to wiele z nich zniknęło z map miast. Tak też dawne nekropolie ustąpiły miejsca osiedlom, domom, parkingom, parkom czy placom zabaw.
Jednym z miast, w którym można wybrać się na wycieczkę po dawnych cmentarzach, jest Jelenia Góra. To właśnie tutaj jeszcze do zakończenia drugiej wojny światowej zlokalizowanych było kilkanaście cmentarzy. Obecnie po niektórych z nich nie ma już śladu.
Wśród tego typu miejsc można wymienić m.in. kamienice znajdujące się przy ulicy 1 Maja. Dawniej miesił się tu cmentarz protestancki, który był efektem wystąpienia Lutra w XVI wieku. Coraz więcej mieszkańców Jeleniej Góry zaczęło przechodzić na protestantyzm i domagało się posiadania własny cmentarz. Został on jednak zniszczony podczas wojny 30-letniej, a na jego miejscu powstały umocnienia ziemne, mające wzmocnić obronność miasta od wschodu.
Nekropolia znajdowała się również w obecnym parku przy kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Na początku XVIII wieku wybudowano tu kościół Łaski, a obok niego cmentarz, w którym stawiano grobowce najbogatszych mieszkańców miasta. Nekropolia została zlikwidowana pod koniec XIX wieku i zmieniła się w park. Dzisiaj możemy tam dostrzec barokowe, pięknie zdobione grobowe kaplice, które w 2013 roku doczekały się rewitalizacji.
Przy ulicy Budziszyńskiej i Boryny w Szczecinie znajduje się niewielki park. Spacerowicze mogą tu dojrzeć małą kapliczkę, która informuje, że miejsce dawniej było cmentarzem. Co ciekawe, nie wiadomo do kiedy chowano tu zmarłych, jednak nekropolia działała jeszcze w latach 30. XX wieku. Nagrobki zostały usunięte stąd po drugiej wojnie światowej.
Kolejną ciekawą lokalizacją jest skrzyżowanie ulicy Boryny oraz Sierpowej. Po wojnie powstały tam czteropiętrowe budynki mieszkalne - dawniej mieścił się tam mały cmentarz. Dziś niewiele jednak o nim wiadomo. Nekropolie mieściły się również m.in. na miejscu domu przy ulicy Orawskiej czy przy ulicy Powstańców Wielkopolskich obok szpitala.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.