Warte odwiedzenia cmentarze w Polsce. Zabytkowe nekropolie mają wyjątkowy klimat

Warte odwiedzenia cmentarze w Polsce. Jest ich naprawdę wiele. Okazuje się, że w naszym kraju nie brakuje wyjątkowych nekropolii, które urzekają klimatem, zabytkowym charakterem oraz długą historią.

Zabytkowe nekropolie warto odwiedzić szczególnie teraz, gdy dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To czas zadumy i refleksji, ale też pamięci. W Polsce jest wiele wyjątkowych cmentarzy urzekających osobliwymi nagrobkami lub takich, na których spoczywają m.in. znane osoby.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Warte odwiedzenia cmentarze w Polsce. Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Powązki w Warszawie to wyjątkowy cmentarz, którego nie mogło zabraknąć na liście cmentarzy wartych odwiedzenia. To najstarsza nekropolia w stolicy, na której spoczywa wiele znanych i zasłużonych osób. Szczególnie warto przejść się Aleją Zasłużonych oraz odwiedzić groby i kwatery takich osób, jak m.in. Hugon Kołłątaj, Czesław Niemen czy Władysław Reymont.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na Powązkach znaleźć można również wyjątkowe nagrobki i pomniki, które nadają wyjątkowej atmosfery i klimatu. Niektóre z nich robią naprawdę ogromne wrażenie.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem to kolejna wyjątkowa nekropolia w naszym kraju. Powstał w 1850 roku i znajduje się niedaleko dolnych Krupówek przy ulicy Kościeliskiej. Na tej znanej nekropolii spoczywa aż 250 zasłużonych dla Podhala i kraju osób, ale też artystów, ratowników, przewodników tatrzańskich, sportowców oraz polityków. Na cmentarzu znaleźć można m.in. mogiły takich znanych osób jak: poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, pisarza Kornela Makuszyńskiego, malarza i pisarza Stanisława Witkiewicza.

Cmentarz Muzułmański w Kruszynianach

Wyjątkowym cmentarzem znajdującym się na mapie Polski jest Cmentarz Muzułmański w Kruszynianach.  Najstarszy istniejący nagrobek liczy sobie ponad 300 lat. Obok zabytkowych grobów znajdują się też bardziej współczesne mogiły - nekropolia wciąż jest użytkowana. Różni się również od tradycyjnych cmentarzy, które znamy. Nagrobki mogą zrobić wrażenie - szczególnie po zmroku.

Więcej o: