Miasto Aniołów w Polsce. To o tym urokliwym miejscu śpiewał Marek Grechuta

Polska to nie tylko najpopularniejsze, duże miejscowości. Na mapie na mapie naszego kraju można znaleźć wiele urokliwych perełek, które pozwalają odpocząć od zgiełku miast. Jedną z nich jest bez wątpienia Lanckorona - znana również jako Miasto Aniołów.

Lanckorona to niewielka wieś, położona w województwie małopolskim, około 30 km od Krakowa. Jej historia sięga już XIV wieku i co ciekawe, prawa miejskie uzyskała dosyć wcześnie, bo już w 1366 roku. Straciła je jednak w 1934 roku i do dzisiaj ma jedynie status wsi. Lanckorona to niezwykłe miejsce, które zachwyca uroczymi kawiarenkami, charakterystyczną drewnianą zabudową i niesamowitym klimatem. 

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Lanckorona, czyli oaza spokoju w Polsce

Lanckorona jest miejscem dobrze znanym fanom Marka Grechuty, którego zachwycił spokój i piękno małopolskiej wsi. 

Lanckorona, Lanckorona - rozłożona, gdzie osłona od spiekoty i od deszczu od tupotu szybkich spraw

- śpiewał artysta. 

Sielski klimat miejsca jest widoczny do dzisiaj. Mieszkańcy różnych stron Polski odwiedzają je, by odpocząć od zgiełku miasta, nacieszyć się wyjątkową architekturą i krajobrazem. Sercem Lanckorony jest oczywiście zabytkowy stary rynek. Zobaczycie tu oryginalne drewniane domki z XIX wieku, które charakteryzują nietypowe, daleko wysunięte dachy. Ma to związek z lokalnym prawem, które zakładało, że posesja kończyła się wraz z ich linią. Mieszkańcy starali się więc je możliwie wydłużyć. 

Będąc w Lanckoronie, warto odwiedzić także Izbę Regionalną. Choć jest to miejsce niewielkie, to znajdziecie tu m.in. wiele ciekawych przedmiotów obrazujących codzienne życie regionu. Przystankiem obowiązkowym powinny być bez wątpienia ruiny lanckorońskiego zamku, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. 

 

Polskie Miasto Aniołów

Lanckorona często określana jest mianem Miasta Aniołów. Wszystko to za sprawą odbywającego się tu w grudniu wydarzenia. Festiwal Aniołów to nie lada atrakcja dla miłośników świątecznej atmosfery. Tuż przed Bożym Narodzeniem mieszkańcy przebierają się za skrzydlate postacie (niektórzy zakładają też rogi), a okolice rynku zaczynają pachnieć piernikami i innymi lokalnymi przysmakami. Na targu można skosztować żuru na domowych zakwasie, barszczu z uszkami czy kaszanki z kapustą. W Lankoronie odbywają się wówczas również liczne koncerty oraz warsztaty. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: