Przełomowe odkrycie polskich naukowców w Maroku. Odnaleziono starożytną wojskową wieżę

Polsko-marokański zespół archeologów dokonał przełomowego odkrycia. W północnym Maroku w mieście Volubilis odkryto wojskową wieżę obserwacyjną z czasów imperium rzymskiego. To część współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Instytutem Archeologii i Dziedzictwa Kulturowego w Rabacie.

Miasto Volubilis w Maroku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, będąc jedną z największych atrakcji tego kraju. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zachwyca wspaniałymi krajobrazami, cudownym klimatem oraz interesującymi zabytkami. Najnowsze odkrycie już wkrótce stanie się kolejną atrakcją miasta.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Przełomowe odkrycie polskich naukowców w Maroku. Owocna współpraca z Marokańczykami

Jak czytamy w "Marocco World News", polsko-marokański zespół archeologów dokonał ważnego odkrycia. Prace archeologiczne trwają od 2021 roku w ramach umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Instytutem Archeologii i Dziedzictwa Kulturowego w Rabacie.

Na dnie tego jeziora znajduje się wiele zatopionych parowców.Dawniej parowce stały za sukcesem tego miejsca. Dzisiaj zdobią dno jeziora

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po raz pierwszy na terenie prowincji Mauretania Tingitana, czyli w północnej części współczesnego Maroka, odkryto wojskową wieżę obserwacyjną z czasów imperium rzymskiego. Podobne wieże odnajdywano m.in. w Rumunii, Niemczech czy Szkocji, ale nigdy w Maroku.

Sanatorium na NFZ. Brak idealnej oferty w Polsce? Wyjedź za granicę (zdjęcie ilustracyjne)Sanatorium na NFZ. Brak idealnej oferty w Polsce? Wyjedź za granicę

Przełomowe badania nad systemem obronnym. Naukowcy odkryli nie tylko wieżę obserwacyjną

W miejscu odkrycia znaleziono również fragmenty pilum, czyli rzymskich oszczepów, gwoździe przybite do podeszwy sandałów wojskowych oraz metalowe elementy cingulum - pasa wojskowego. Jak podaje portal h24info.ma, odkrycie naukowców potwierdza obecność armii rzymskiej w miejscu El Mellali i jest przełomem w badaniach nad systemem obronnym doliny. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie dalszych rekonstrukcji. Obecnie jest to jeden z najmniej znanych systemów obronnych.

Więcej o: