Zniżki dla seniorów. Dzięki tym ulgom można taniej podróżować. Nie każdy o nich wie

Emerycie! Czy wiesz, że możesz podróżować taniej? Ulgi dla seniorów to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale też realne oszczędności. Niestety, nie każdy po 60. roku życia wie, z jakich zniżek może naprawdę skorzystać.

Oprócz standardowych zniżek dla emerytów, dodatków do leków, zerowego PIT-u, czy ulgi dla seniorów na opłatę RTV, obywatele powyżej 60. roku życia mogą liczyć w Polsce także na dodatkowe zniżki. Niestety, większość z nich o tym nie wie! A seniorzy są grupą, która może liczyć na największą liczbę ulg w naszym kraju. Co więcej, część z nich pozwala im na tańsze podróżowanie i miłe spędzanie czasu poza czterema ścianami mieszkania. O jakich ulgach dla seniorów warto wiedzieć?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Komunikacja miejska - tutaj seniorzy mogą liczyć na sporą ulgę

Każde większe miasto w Polsce oferuje seniorom specjalne zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Ich wysokość zależy oczywiście od ustaleń w konkretnej miejscowości, ale w większości przypadków ulgi zaczynają od 10 procent na przejazdy MPK. W niektórych miastach seniorzy powyżej 65. roku życia mogą liczyć nawet na bezpłatne autobusy i tramwaje. Tak jest, np. we Wrocławiu. Od 1 stycznia 2022 r. emeryci, którzy ukończyli stosowny wiek, zyskują możliwość darmowego jeżdżenia całą komunikacją miejską. W Poznaniu i Warszawie do bezpłatnych przejazdów upoważnione są osoby, które skończyły 70 lat. 

Zwiedzaj Polskę, korzystając z ulg dla emeryta na przejazdy PKP

Seniorze! Chcesz taniej podróżować? Możesz skorzystać z ulg na PKP i zwiedzać Polskę. Ze zniżek można skorzystać w praktycznie całym kraju. Każdemu emerytowi i renciście, w ramach specjalnej ustawowej ulgi, przysługuje prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku ze zniżką w wysokości 37 procent. Wystarczy specjalna wkładka, którą można pobrać z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Oprócz tego emeryci i renciści mogą skorzystać z różnych ulg, w zależności od przewoźnika. M.in.:

  • Warszawska Kolej Dojazdowa udostępnia seniorom zniżki w wysokości 50 procent na bilety jednorazowe i okresowe.
  • Mazowieckie Koleje oferują 35 procent zniżki na: bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe, a także sieciowe.
  • W pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, osoby, które posiadają Kartę Seniora Województwa Łódzkiego mogą podróżować ze zniżką w wysokości 30 procent. 
  • Koleje Małopolskie oferują emerytom i rencistom zniżki, które są uzależnione od liczby przejechanych kilometrów. 
Więcej o: