Zaćmienie Słońca to wyjątkowe wydarzenie, które interesuje nie tylko fanów astronomii. Dochodzi do niego, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Rzuca on wówczas olbrzymi cień na naszą planetę, który my obserwujemy jako zaćmienie Słońca.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje tego zjawiska: zaćmienie całkowite (gdy Księżyc całkowicie przysłania Słońce), częściowe (kiedy jedynie część Słońca zostaje przysłonięta) i obrączkowe, gdy Księżyc nie jest w stanie całkowicie zasłonić Słońca, a jego cień, który rzuca, nie znajduje się na powierzchni Ziemi. My możemy obserwować natomiast jasny pierścień z czarnym kołem w środku.
Częściowe zaćmienie Słońca czeka nas już we wtorek, 25 października. Zdaniem specjalistów zjawisko ma być najgłębszym zaćmieniem obserwowanym z naszego kraju od 2015 roku. Na najlepszy widok najprawdopodobniej będą mogli liczyć mieszkańcy północno-wschodniej Polski. To właśnie z ich perspektywy Słońce będzie zasłonięte w 46 proc. w szczytowym momencie.
O której godzinie będzie miało miejsce zaćmienie Słońca? Zjawisko będziemy mogli obserwować od około godziny 11:11 do 13:37. Maksymalna faza zaćmienia będzie miała miejsce od około godziny 12:15 do 12:25 w zależności od regionu kraju.
Zaćmienie Słońca jest wyjątkowym zjawiskiem, które warto zobaczyć choć raz w życiu. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio się do tego przygotować. Obserwowanie Słońca gołym okiem może bowiem prowadzić do uszkodzeń wzroku.
Chociaż w internecie można znaleźć amatorskie pomysły chronienia oczu, takie jak dyskietki, klisze, przydymione szkiełka, okulary przeciwsłoneczne czy zdjęcia rentgenowskie, to my odradzamy takich praktyk. Oczywiście tego typu rozwiązania pomogą ograniczyć blask promieni słonecznych, jednak nie ochronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Co więc wykorzystać do obserwowania zjawiska? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne okulary do obserwowania zaćmień. Jeżeli macie odrobinę wolnego czasu, to możecie wykonać je również samodzielnie. Wystarczy kupić filtr słoneczny w postaci metalizowanej folii ND5 i przygotować kawałek kartonu.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.