Jak wszyscy wiemy, krajem słynącym z piramid jest Egipt. Zbudowano tam łącznie 11 piramid. Najbardziej znane to: piramida Mykerinosa, piramida Chefrena oraz Wielka Piramida, nazywana również piramidą Cheopsa - w Gizie. To jednak niejedyny kraj, gdzie możemy zobaczyć tego rodzaju grobowce. Możemy odnaleźć je również w Chinach, Mezoameryce, a nawet w Polsce.
Piramidy, to pozostałości po starożytności, które rozlokowane są po całym świecie. W Polsce możemy natknąć się na nie w Wietrzychowicach oraz w Gaju Stolarskim w województwie kujawsko-pomorskim. Co ciekawe, ich wiek szacuje się na ponad pięć i pół tysiąca lat, co oznacza, że są starsze niż piramidy w Egipcie i Stonehenge.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W Nadleśnictwie Koło mamy piramidy starsze od egipskich. To grobowce megalityczne, były u nas, zanim powstała piramida Cheopsa czy krąg w Stonehenge. Ich wiek szacuje się na ponad 5,5 tys. lat. Pięć z nich możecie obejrzeć w Wietrzychowicach, a jeden w Gaju Stolarskim
- piszą Lasy Państwowe na Twitterze.
Grobowce to miejsce pochówku starszyzny rodowej i do dziś znajdują się tam ludzkie szczątki. Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, "mają formę długich, trapezowatych w rzucie poziomym, ziemnych nasypów, szerokich od sześciu i pół do 10 metrów w części czołowej i wysokich na ponad dwa metry". Nasypy ziemne otoczone są dużymi głazami polnymi, a ich grzbiety stopniowo obniżają się do poziomu gruntu.
Turyści, którzy chcą zobaczyć piramidy na własne oczy, mogą zrobić to o każdej porze roku. Wstęp jest wolny. Do zwiedzania udostępniona jest ścieżka przyrodniczo-archeologiczna "Wietrzychowice" z sześcioma przystankami z tablicami o tematyce przyrodniczo-leśnej, mały pomost widokowy, drewniany mostek, wiata, w której można odpocząć i coś zjeść oraz parking.