Chciał tylko popracować w polu. Odnalazł drogocenny skarb z epoki brązu

W pobliżu czeskiej Opawy, znajdującej się niedaleko granicy z Polską, pewien rolnik odnalazł drogocenny przedmiot. Początkowo specjaliści twierdzili, że to kobiecy diadem. Późniejsze badania wykazały jednak, że jest to złoty pas ze środkowej lub późnej epoki brązu.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ma 49 centymetrów długości, 9 centymetrów szerokości i waży 56 gramów. Cenne znalezisko trafiło w ręce czeskiego rolnika podczas prac w polu. Według wstępnych badań naukowcy datują znalezisko na środkową lub późną epokę brązu.

Uczciwość cenniejsza niż złoto

- Chcielibyśmy zwrócić uwagę na postawę znalazcy, który zachowywał się dokładnie tak, jak powinien i uczciwie zgłosił znalezisko Okręgowi Morawsko-Śląskiemu, do którego zgodnie z prawem należy znaleziony przedmiot. - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez Muzeum v Bruntále na Facebooku. Właśnie tam został przetransportowany cenny artefakt.

Estetyzm i klasa

Pas został wykonany z cienkiego stopu metali, który w 84% składa się ze złota i w mniej niż 15% ze srebra. Znajdują się na nim również ślady innych pierwiastków, takich jak miedź. Przedmiot zdobią duże, koncentryczne kręgi — całość zamknięta jest dekoracją graniczną. Dawni rzemieślnicy zdecydowali się również ozdobić go eleganckimi zapięciami w kształcie róż.

Drogocenny pas z epoki brązuDrogocenny pas z epoki brązu Muzeum v Bruntále, prispevková organizace / Facebook.com

Symbol władzy

- Pas musiał należeć do kogoś z wyższych sfer, ponieważ ten rodzaj produkcji nie był powszechny. Jego właścicielem musiał być więc ktoś ceniony. - powiedział dla Czeskiego Radia Silesia Jirí Juchelka, kierownik działu archeologii w Muzeum w Bruntál. Jak twierdzą archeolodzy, znalezisko ma nieocenioną wartość historyczną i kulturową. Na razie wciąż nie wiadomo, czy pas powstał w pobliżu miejsca znalezienia, czy na obszarze kultur karpackich lub bałkańskich. Niektórzy archeolodzy sugerują także, iż artefakt pochodzi z okresu kręgu kultur pól popielnicowych (1300 - 750 p.n.e.). Hipotezy te można wysunąć na podstawie zdobień i dekoracji, charakterystycznych dla owych kultur. 

Pasy w tamtych czasach były wykonane ze skóry i były przymocowane do przedniej części ubioru. (...) został odnaleziony prawdopodobnie podczas prac rolnych, więc cudem jest to, że tak dobrze się zachował. Może brakować kilku drobnych części, ale poza tym jest w idealnym stanie.

- powiedział kierownik działu archeologii w Muzeum w Bruntál.

Źródła: Kopalnia Wiedzy, Muzeum v Bruntále, príspevková organizace, Geekweek

Więcej o: