Czarny ryś pojawił się w mieście. To pierwsza taka obserwacja w historii [WIDEO]

W Kanadzie doszło do niecodziennego spotkania. Oczom pewnego naukowca ukazał się piękny dziki kot. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jego wyjątkowe umaszczenie. Jak się okazało, była to najprawdopodobniej pierwsza odnotowana obserwacja czarnego rysia kanadyjskiego z gatunku Lynx canadensis, którą udało się opisać.

W październiku biolog przyrody i profesor na Uniwersytecie Alberty - Thomas Jung podzielił się wyjątkowym odkryciem na łamach czasopisma "Mammalia". Niecodzienne spotkanie z czarnym rysiem miało miejsce w sierpniu 2020 roku w pobliżu miasta Whitehorse na północy Kanady. Mężczyzna ujrzał dzikiego kota o wyjątkowym umaszczeniu. 

Zobacz wideo Niemcy - po prostu przyjazne

Czarny ryś pojawił się w Kanadzie

Na szczęście mężczyźnie szybko udało się wyjąć telefon i udokumentować niezwykłe spotkanie. Badacz podzielił się 30-sekundowym nagraniem, w którym możemy zauważyć czarnego rysia z gatunku Lynx canadensis. Początkowo dziki kot dostojnie siedział w pobliżu betonowych schodków w spokojnej okolicy zamieszkiwanej przez ludzi. Kilka sekund później zaczął się powoli oddalać, co mogło być spowodowane szczekaniem psa. 

Krótka obserwacja nie pozwoliła na szczegółowe badania koloru sierści zwierzęcia. Chociaż nagranie jest dość niskiej jakości, to kilku ekspertów potwierdziło, że dziki kot to rzeczywiście ryś kanadyjski.

 

Melanistyczna odmiana rysia kanadyjskiego 

Futro rysia kanadyjskiego zależy od pory roku. Zimą charakteryzuje się szarobrązową barwą, natomiast latem rudobrązową. Czarne umaszczenie jest jednak czymś wcześniej niespotykanym u tego gatunku. Według Thomasa Junga zwierzę, które udało mu się spotkać dwa lata temu, to melanistyczna odmiana rysia kanadyjskiego. Jest to coś w rodzaju odwrotności albinizmu - kolor rysia jest efektem zwiększonej ilości melaniny w komórkach dzikiego kota. 

Jak zauważył badacz w artykule, melanizm pojawia się zwykle z dwóch powodów - choroby lub konieczności dostosowania się do środowiska. Naukowcy jednak nie są w stanie wykazać, co spowodowało mutację u czarnego rysia. 

Jung przyznał jednak, że całkowicie czarny ryś może mieć trudności z polowaniem i przetrwaniem na wolności zimą. Niemal niemożliwe byłoby dla nich wtopienie się w otoczenie, gdy na zewnątrz leży śnieg. Zakradnięcie się do ofiary w takich warunkach to nie lada wyzwanie. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: