Wizyta w domkach hobbitów? To możliwe. Domki z mchu i paproci przyciągają tłumy turystów

Wizyta w domkach hobbitów? Marzy o tym każdy fan twórczości J.R.R. Tolkiena. Okazuje się, że te marzenia mogą w łatwy sposób się ziścić. Wystarczy udać się do Glaumbaer na Islandii. To wyjątkowe miejsce rodem z filmowego hitu.

Miłośnicy osobliwych atrakcji, nie mogą przegapić wizyty w muzeum Glaumbaer na Islandii. To niebywałe miejsce dla całej rodziny, które zrobi wrażenie na każdym z nas. W końcu nie co dzień spotykamy domy wykonane z torfu.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Wizyta w domkach hobbitów? Obowiązkowy punkt wycieczki na Islandię

Okazuje się, że domki z torfów to wcale nie taki nietrafiony pomysł. Dawniej zamieszkiwali je Islandczycy, dziś są częścią muzeum. Ich trwałość przechodzi najśmielsze oczekiwania wielu z nas. Taki domek z mchu i paproci był w stanie przetrwać nawet 70 lat.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Glaumbaer na własne oczy możemy zobaczyć całe osiedle takich domków, choć szybko okazuje się, że to jeden dom. Wejście do budynków znajduje się  w głównym budynku, a stamtąd do pozostałych pomieszczeń prowadzi wąski i długi na ponad 20 metrów korytarz. Co ciekawe, Farma Glaumbaer była zamieszkiwana aż do 1947 roku. Jednak pięć lat później została przekształcona w skansen i udostępniona turystom. Za bilet wstępu dla osób dorosłych trzeba zapłacić blisko 60 złotych, a za bilet ulgowy około 50 złotych.

Glaumbaer robi ogromne wrażenie. "To żywa historia"

Dla nas to wciąż żywa, oddychająca historia

- mówi dyrektor muzeum Berglind Thorsteinsdottir w rozmowie z BBC.

Mój dziadek mieszkał w domu z torfu; wielu Islandczyków żyło tak aż do XX wieku. Ostatnie znane zamieszkanie takiego domu miało miejsce w 1992 roku, a wiele z nich jest nadal używanych jako budynki gospodarcze, więc te budynki są częścią naszej kultury

- dodał.

Więcej o: