Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem nazywany jest również Starym Cmentarzem. Jego historia ma początek w drugiej połowie XIX wieku, kiedy został założony przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka.
Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem znajduje się niedaleko dolnych Krupówek przy ulicy Kościeliskiej. Powstał w 1850 roku i zgodnie z przeznaczeniem stał się miejscem pochówku - grzebane były tu głównie nieznane osoby młode, ofiary wypraw w Tatry lub gruźlicy. W 1889 roku po raz pierwszy pochowano tu sławną, zasłużoną osobę. Spoczął tu powszechnie znany i zasłużony lekarz dr Tytus Chałubiński. W 1931 roku cmentarz został uznany za zabytek narodowy. Podczas okupacji został zmniejszony przez Niemców ze względu na budowę kolejki na Gubałówce. W trakcie II wojny światowej na cmentarzu doszło do wielu zniszczeń, jednak obiekt został poddany renowacji.
Przy Cmentarzu Zasłużonych w Zakopanem znajduje się tzw. Stary Kościółek. Na tej znanej nekropolii spoczywa aż 250 zasłużonych dla Podhala i Polski osób, ale też artystów, ratowników, przewodników tatrzańskich, sportowców oraz polityków. Na cmentarzu znajdują się m.in. groby: Stanisława Marusarza i Heleny Marusarzówny (olimpijczyków i kurierów z czasów wojny), doktora Andrzej Chramca (założyciela zakładu leczniczego, wójta i zakopiańskiego społecznika).
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Na cmentarzu znajdziemy również mogiły poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, pisarza Kornela Makuszyńskiego, malarza i pisarza Stanisława Witkiewicza, pisarki i taterniczki Zofii Radwańskiej-Paryskiej oraz historyka taternictwa Witolda Paryskiego. Można również spotkać tu groby starych góralskich rodów.
Na Starym Cmentarzu w Zakopanem znajdziemy też symbolicznego nagrobki - malarza i dramaturga Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego, olimpijczyka i taternika Bronisława Czecha czy himalaisty Macieja Berbeki.