Czy można już odwiedzać grób Elżbiety II? Kaplica św. Jerzego wiąże się z radosnymi i smutnymi chwilami

Kaplica św. Jerzego w Windsorze to niezwykle ważne miejsce na mapie Wielkiej Brytanii. To właśnie tutaj miało miejsce zarówno wiele radosnych, jak i smutnych chwil - królewskich ślubów oraz pogrzebów. We wrześniu poczęła tu również królowa Elżbieta II. Czy można odwiedzić jej grób? Jaka historia wiąże się z tym miejscem? Podpowiadamy.

Królowa Elżbieta II rządziła Wielką Brytanią od 1952 roku, czyli przez 70 lat. Uczyniło ją to najdłużej w pełni samodzielnie panującą monarchinią na świecie. Jej śmierć wstrząsnęła nie tylko Zjednoczonym Królestwem, ale i całym światem. 19 września oczy globu skierowały się w jedną stronę - w kierunku zamku Windsor

Zobacz wideo Dziś to uznani władcy, ale kiedyś byli royal babies

 Zamek Windsor. Elżbieta II spoczęła w kaplicy św. Jerzego

Kaplica św. Jerzego mieści się na terenie zamku w Windsorze. Jej nazwa może jednak nieco mylić, ponieważ wyglądem przypomina imponującą katedrę. Ten budynek w stylu późnego gotyku zachwyca licznymi zdobieniami i wspaniałymi detalami. Co ciekawe, jego budowę zaczął Edward IV w 1475 roku, natomiast ukończył Henryk VIII - dopiero 53 lata później. 

Niezwykłe witraże z końca XV wieku, oszałamiające sklepienie czy strzeliste kolumny to tylko niektóre elementy, które nadają wyjątkowości temu miejscu. Nad straganami chóru możemy obserwować unikatowe insygnia Rycerzy Podwiązki. Znajdują się tam ich hełmy, miecze, a także sztandary.

Kaplica św. Jerzego w Windsorze wiąże się z ważnymi wydarzeniami

Obecnie kaplica stanowi wyjątkowe miejsce dla rodziny królewskiej. To właśnie tutaj celebrowane są najważniejsze uroczystości - chrzciny, śluby, a także pogrzeby. Miłość i wierność przysięgali tu sobie córka księcia Kentu - Lady Gabriella Windsor, czy książę Harry z Meghan Markle. 

Kaplica św. Jerzego to również miejsce ostatnich pożegnań. Oprócz królowej Elżbiety II spoczął tutaj jej mąż - książę Filip, rodzice oraz siostra. 

Czy można odwiedzić grób królowej Elżbiety? 

Wiele osób zastanawia się, czy podczas pobytu w Windsorze może już złożyć hołd Elżbiecie II. Po śmierci monarchini miejsce zostało bowiem tymczasowo zamknięte. Zamek wraz ze znajdującą się na jego terenie kaplicą został ponownie udostępniony dla odwiedzających od 29 września. 

Zamek można zwiedzać przez cały rok z wyłączeniem wtorków i śród, natomiast kaplicę w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty. W niedziele dostępna jest ona jedynie dla uczestników nabożeństw.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: