O tym uzdrowisku śpiewano piosenki. Dlaczego Ciechocinek jest taki niezwykły?

Miejscowości uzdrowiskowe co roku przyciągają wielu urlopowiczów. Nic w tym dziwnego! Ich właściwości lecznicze, a także ciekawa historia sprawiają, że są niezwykle ciekawymi kierunkami na mapie naszego kraju. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście Ciechocinek. Co kryje się za jego fenomenem?

Ciechocinek jest perełką polskich uzdrowisk. To niewielkie miasto leży w województwie kujawsko-pomorskim i słynie przede wszystkim z największych drewnianych tężni w Europie. Liczne atrakcje oraz sanatoria sprawiają, że jest to niezwykle popularny kierunek w Polsce, a także... inspiracja do tworzenia piosenek.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Magia Ciechocinka. Niezwykłe właściwości zdrowotne

Ciechocinek to kierunek chętnie wybierany przede wszystkim przez kuracjuszy. W końcu znajdziemy tu około liczne sanatoria, w których można leczyć choroby układu oddechowego, nerwowego, krążenia, narządów ruchu czy reumatyczne. W tym celu stosowane są m.in. kąpiele jodobromowe, siarkowe, a także solankowe. To właśnie bogactwo mineralne rozsławiło Ciechocinek. 

Najpopularniejszym miejscem w mieście są oczywiście okolice tężni, czyli niezwykłych, drewnianych budowli zaprojektowanych przez profesora Jakuba Graffa. W Ciechocinku znajdziemy aż trzy takie konstrukcje, które pełnią rolę ogromnego inhalatora i służą do odparowywania z solanki. Ta z kolei jest nieoceniona dla naszego organizmu. Jony zawarte w wodzie korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego, a także regulują pracę narządów wewnętrznych. Co ciekawe, ich historia sięga już prawie 200 lat. 

Co przyciąga w Ciechocinku? Moc atrakcji

Ciechocinek ma do zaoferowania nie tylko kwestie uzdrowiskowe, ale i wiele ciekawych atrakcji. Można odwiedzić tu m.in. zabytkową, drewnianą cerkiew prawosławną, która przyciąga żywym niebieskim kolorem czy wybrać się do Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego.

W mieście odbywają się również liczne wydarzenia. Od 1997 roku ma tu miejsce popularny Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów organizowany przez Don Vasyla. Urlopowicze chętnie relaksują się też na tzw. fajfach, czyli imprezach tanecznych będących nieodłączną tradycją Ciechocinka. Ich nazwa pochodzi od angielskiego five o'clock, czyli godziny piątej. 

Wyjątkowość Ciechocinka nie umknęła także muzykom. Wielu z nich postanowiło zadedykować swoje utwory temu niezwykłemu miastu. Jednym z najpopularniejszych jest piosenka Danuty Rinn i Bogdana Czyżewskiego pt. "Na deptaku w Ciechocinku".

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: