Średniowieczny zamek na Mazurach na sprzedaż. Rezydowali w nim Krzyżacy

W Barcianach na Mazurach wystawiono na sprzedaż zamek krzyżacki. Cena? Bagatela 8 mln zł. W obiekcie można urządzić hotel. Czy znajdzie się chętny?

Portal propertynews.pl poinformował o wystawieniu na sprzedaż nieruchomości z bogatą historią i jeszcze bardziej interesującym byłym właścicielem. Mowa o zamku krzyżackim z XIV wieku, który stanowił bazę wypadową dla rycerzy z czarnymi krzyżami na białych płaszczach. Zatrzymywali się tutaj, wyruszając na Litwę. Mieściła się również tutaj siedziba książęcych starostów. Obiekt wystawiony na sprzedaż ma powierzchnię niemal 13 tys. metrów kwadratowych.

W ogłoszeniu możemy przeczytać, że zamek w Barcianach stanowi doskonały przykład architektury militarnej Zakonu Krzyżackiego i jest jednym z najlepiej zachowanych zamków konwentualnych, czyli budowli wzniesionej jako siedziba władzy terytorialnej i rycerzy stanowiących jej załogę.

Pochodzi z XIV wieku 

Warownia pochodzi z XIV wieku. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto prawdopodobnie przed 1380 rokiem. Budowla była zakończona w latach dwudziestych XV wieku. Przez wiele lat był punktem wypadowym dla Krzyżaków plądrujących sąsiednią Litwę. Swoją siedzibę do końca istnienia państwa krzyżackiego miał tu prokurator. Od 1533 roku w zamku rezydowali starostowie, a w latach 1842-1945 znajdował się on w rękach prywatnych.

Po II wojnie światowej zamek został przejęty przez państwo i swoją siedzibę miał PGR. W skrzydle wschodnim urządzono mieszkania dla pracowników, a w przyziemiu umieszczono stołówkę. Od 2000 roku zamek jest własnością prywatną.

Czy znajdzie się chętny? Sprzedający zapewnia, że można w zamku urządzić hotel. Za zamek trzeba zapłacić osiem milinów złotych, ale sprzedawca dodaje, że cena podlega negocjacji. Portal ceny.szybko.pl podaje, że za taką kwotę można nabyć 12 mieszkań w Warszawie (średnia cena jednego to 690 000 zł) lub trzy domy w stolicy (średnia cena jednego 2 726 250 zł).

Barciany leżą na Mazurach, 18 km na północ od Kętrzyna i osiem km na południe od granicy z obwodem kaliningradzkim.

Źródła: propertynews.pl / leksykonkultury.ceik.eu

Więcej o: