Najgorsze uzdrowiska w Polsce. Jakość powietrza pozostawia tu wiele do życzenia

Najgorsze uzdrowiska w Polsce - czym się charakteryzują? Wiele z nich, choć oferuje pobyt mający duży wpływ na poprawę zdrowia, zaprasza też kuracjuszy do oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Których uzdrowisk powinniśmy unikać, jeśli mamy problem z układem oddechowym? Podpowiadamy.

W Polsce jest aż 45 miejscowości uzdrowiskowych i wiele z nich cieszy się ogromną popularnością o każdej porze roku. Rozlokowane są w całym kraju, dzięki czemu różnią się klimatem i mają niezwykle bogatą ofertę, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Należy jednak uważać, gdyż niektóre miejsca charakteryzują się bardzo złą jakością powietrza, co może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia osób, którym zależy na jego podreperowaniu.

Zobacz wideo Jak państwo walczy ze smogiem? Pytamy Rzecznika Praw Obywatelskich

Najgorsze uzdrowiska w Polsce. Uważaj na stan powietrza w tych miejscowościach

Wybierając się do uzdrowiska, warto zapoznać się m.in. z raportem Polskiego Alarmu Smogowego. Na miejscu może nas spotkać niemiła niespodzianka, gdy okaże się, że mając problemy z układem oddechowym, trafimy do uzdrowiska, gdzie jakość powietrza bywa tragiczna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W zeszłym roku wśród smogowych liderów znalazły się m.in. takie uzdrowiska jak Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. Stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynosiło tam aż 900 proc. normy. Z problemem smogu boryka się również uzdrowisko Ciechocinek. Jak czytamy na portalu smoglab.pl, między tężniami średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu bywają przekroczone nawet dwukrotnie, a pomiarów dokonuje się manualnie, co powoduje, że o stanie powietrza informacje napływają z opóźnieniem.

Ciechocinek jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia powietrza z niskiej emisji, ponieważ leży w kotlinie. (...) Mimo lokalizacji między tężniami średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu bywają przekroczone ponad dwukrotnie. Brakuje nam więc miarodajnej wiedzy, by w pełni poznać skalę problemu

- powiedziała w rozmowie z portalem smoglab.pl Paulina Warachim, reprezentująca Ciechociński Alarm Smogowy i Fundację Zielone Kujawy.

Mimo lokalizacji między tężniami średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu bywają przekroczone ponad dwukrotnie. Brakuje nam więc miarodajnej wiedzy, by w pełni poznać skalę problemu.

Polskie uzdrowiska giną w smogu. Problem dotyczy wielu z nich

Oko.press informuje, że polskim uzdrowiskom przyjrzał się również Główny Urząd Statystyczny.

Stężenia pyłu PM10 w uzdrowiskach, podobnie jak na innych stacjach tła miejskiego i podmiejskiego w Polsce, wykazują typową sezonową zmienność i zależność od warunków meteorologicznych. Wśród źródeł emisji pyłu PM10 i jego prekursorów, (…) [największe znaczenie - przyp. red.] ma przede wszystkim tzw. niska emisja związana ze spalaniem paliw stałych w celu ogrzewania budynków i zaspokojenia innych potrzeb bytowych (np. ciepła woda użytkowa)

- czytamy w raporcie GUS z 2021 roku. Dowiadujemy się również z niego, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy też Augustowa czy Busku-Zdroju.

Jak czytamy na portalu smoglab.pl, pojawił się już "raczkujący pomysł", którego celem jest wspólna walka uzdrowisk z całej Polski o poprawę jakości powietrza, co jak wskazują pomysłodawcy, jest istotną kwestią zarówno dla mieszkańców, jak i kuracjuszy.

Więcej o: