Tatry. Pięcioosobowa rodzina utknęła na Zawracie. "Nie mieli kasków, raków ani czekanów"

W niedzielę podczas górskiej wycieczki pięcioosobowa rodzina zatrzymała się na Zawracie. - Grupa utknęła w okolicy szlaku w stromym śnieżno skalnym terenie, skąd nie była w stanie się ruszyć. Turyści nie posiadali odpowiedniego przygotowania ani zimowego wyposażenia. - informuje TOPR.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W niedzielę pięcioosobowa rodzina zdecydowała się ruszyć na górską wycieczkę — pomimo braku odpowiedniego przygotowania. Nie mieli bowiem kasków, raków ani czekanów, co, biorąc pod uwagę nieprzewidywalne warunki pogodowe w Tatrach, może być śmiertelnie niebezpieczne. W wyprawie uczestniczyły dwie osoby niepełnoletnie, 17-latek i 14-latek - powiedziała reporterka Polsat News Natalia Knapik.

Martwy punkt

W niedzielę w rejonie Przełęczy Zawrat na stromym, śliskim terenie utknęła grupa turystów, w tym dwie osoby niepełnoletnie. Najprawdopodobniej przez brak odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu nie byli w stanie zejść i ruszyć w kierunku schroniska. Na miejsce wezwali więc ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do akcji zdecydowano się użyć śmigłowca "Sokół".  Następnie przy pomocy lin ratownicy opuścili w bezpieczne miejsce i pieszo sprowadzili do Murowańca grupę turystów. Żaden z członków wyprawy nie ucierpiał.

Apel TOPR: zachęcamy do rezygnacji z samotnych wyjść

W sobotę przed godziną 22:00 pod Chłopkiem ratownicy odnaleźli najpierw plecak, a następnie ciało 38-letniego mężczyzny. Wcześniej zaniepokojona rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Turysta podróżował samotnie. - Apelujemy o rozważne planowanie i dobór tras do panujących warunków oraz umiejętności! Zachęcamy również do rezygnacji z samotnych wyjść, szczególnie wtedy kiedy w Tatrach panują trudne warunki turystyczne. - czytamy na profilu TOPR w mediach społecznościowych. Ratownicy przypominają również o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą nieprzewidywalne warunki, zwłaszcza w wyższych partiach gór

W niektórych miejscach zalega warstwa twardego i zlodowaciałego śniegu, a upadek w takim miejscu może zakończyć się tragicznie.

 - apeluje TOPR. Przed każdą wyprawą należy zatem odpowiednio się przygotować oraz w sposób obiektywny ocenić własną kondycję fizyczną. 

Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR, Polsat News

Więcej o: