Góra Szubieniczna. Lata temu przeprowadzano w tym miejscu pokazowe egzekucje. Dziś mieści się tu park

Góra Szubieniczna to niechlubne miejsce na mapie Gdańska. Jego historia wręcz mrozi krew w żyłach. To właśnie tu, przez kilka stuleci, odbywały się pokazowe egzekucje. Później organizowano tam pochówki urnowe. Na szczycie niewielkiego wzniesienia znajdowały się pozostałości cmentarza, które wywoływały gęsią skórkę, ale dziś pełni on całkiem inną funkcję.

Góra Szubieniczna nazywana jest również Hyclową Górą. To wzniesienie o wysokości 55 m n.p.m., wynoszące się nad skrzyżowanie ulic Traugutta i Sobieskiego w gdańskim Wrzeszczu. Po przerażających wydarzeniach z dawnych lat nie pozostało ani śladu. Dziś Góra Szubieniczna pełni bowiem funkcję punktu widokowego i parku.

Zobacz wideo Polskie Blair Witch Project czyli przerażający las w Witkowicach

Góra Szubieniczna. Historia tego miejsca mrozi krew w żyłach

Góra Szubieniczna, jak sama nazwa wskazuje, pełniła rolę wykonywania wyroków śmierci. W latach 1529-1804, na szczycie wzniesienia znajdowała się murowana szubienica. Była zbudowana w taki sposób, że śmierć mogło ponosić aż kilkanaście osób jednocześnie. Okazuje się jednak, że nie była to jedyna forma egzekucji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje portal trójmiasto.pl, przeprowadzano tam również egzekucje przez ścięcie toporem oraz tzw. łamanie kołem. Kat pracujący na Hyclowej Górze pełnił też funkcję hycla i wyłapywał bezpańskie psy, a także zakopywał na wzniesieniu beczki z nieczystościami z miejskich kloak, czyli dołów na odchody.

Na początku XX wieku Góra Szubieniczna przemieniła się z kolei w cmentarz urnowy. Krematorium, które tam powstało, było pierwszym obiektem tego typu w granicach ówczesnej Polski. Jak czytamy na regionalnym portalu, znajdowało się w budynku dzisiejszej cerkwi św. Mikołaja przy ul. Traugutta i funkcjonowało aż do końca II wojny światowej.

Po dawnym cmentarzu nie ma ani śladu. Górę Szubieniczną przekształcono w park i punkt widokowy

W 2018 roku nagrobki dawnego cmentarza, który znajdował się na Hyclowej Górze, zostały zniszczone. Rozpoczęto więc prace, które miały udostępnić wzniesienie mieszkańcom i turystom jako punkt widokowy. Powstał też niewielki Park Nostalgiczny o charakterystycznym klimacie.

Więcej o: