Pokrywa prowadziła do jednej z najgłębszych dziur na Ziemi. Naukowcom wciąż było mało

Na Półwyspie Kolskim w Rosji znajduje się jedno z najbardziej imponujących miejsc na Ziemi. Mowa tu o jednym z najgłębszych odwiertów badawczych na świecie, którego głębokość wynosi aż 12 262 metry. Przez dwie dekady odwiert był rekordzistą, ale od kilku lat zajmuje trzecie miejsce pod względem głębokości.

Obecnie Supergłęboki Odwiert Kolski w Rosji został prześcignięty przez Al Shaheen Oil Well w Katarze, który ma głębokość 12 289 metrów oraz Sachalin-I Odoptu OP-11 o głębokości 12 345 metrów.

Zobacz wideo Miłka Raulin trenuje przed trawersem Grenlandii

Ta pokrywa prowadzi do jednej z najgłębszych dziur na Ziemi. Tajemnicze miejsce w samym sercu Rosji

Pokrywa do wnętrza Ziemi znajduje się Rosji, w obwodzie murmańskim, a dokładniej na Półwyspie Kolskim zlokalizowanym około 10 kilometrów od miasta Zapolarnyj. Pod pokrywą znajduje się odwiert, który ma głębokość aż 12 262 metrów, co oznacza, że jest tam głębiej niż w najgłębszym punkcie Rowu Mariańskiego - najgłębszego punktu oceanu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cmentarzysko samolotów w Tuscon Największe cmentarzyska samolotów na świecie. Nie przypominają złomowisk

Supergłęboki Odwiert Kolski w Rosji. Człowiek dokopał się na głębokość ponad 12 tys. metrów

Odwiert rozpoczęto jeszcze w ZSRR 24 maja 1970 roku. Zgodnie z planami przewiercenie warstwy granitowej skorupy ziemskiej kontynentalnej miało wynosić 15 tys. metrów. Pojawiły się jednak pewne problemy - m.in. okazało się, że skały mają wyższą temperaturę, niż przypuszczano - 190 stopni Celsjusza zamiast 100 stopni Celsjusza. Prace zakończono więc w 1994 roku na głębokości 12 262 metrów, czyli ponad dwa kilometry przed osiągnięciem celu.

Kaplica Czaszek w Czechach Kaplica Czaszek w Czechach. Składa się z 40 tys. ludzkich kości

Zabrakło funduszy na kontynuację prac, więc w 2005 roku zdecydowano o ostatecznym zaniechaniu odwiertu. Całe wyposażenie wiertnicze i badawcze zostało zezłomowane, a od 2008 roku miejsce jest opuszczone.

Praca nie poszła jednak na marne. Okazało się, że na takiej głębokości znajduje się woda. Udało się również zebrać wiele istotnych informacji dotyczących skorupy ziemskiej.

Więcej o: