Obecnie Supergłęboki Odwiert Kolski w Rosji został prześcignięty przez Al Shaheen Oil Well w Katarze, który ma głębokość 12 289 metrów oraz Sachalin-I Odoptu OP-11 o głębokości 12 345 metrów.
Pokrywa do wnętrza Ziemi znajduje się Rosji, w obwodzie murmańskim, a dokładniej na Półwyspie Kolskim zlokalizowanym około 10 kilometrów od miasta Zapolarnyj. Pod pokrywą znajduje się odwiert, który ma głębokość aż 12 262 metrów, co oznacza, że jest tam głębiej niż w najgłębszym punkcie Rowu Mariańskiego - najgłębszego punktu oceanu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Odwiert rozpoczęto jeszcze w ZSRR 24 maja 1970 roku. Zgodnie z planami przewiercenie warstwy granitowej skorupy ziemskiej kontynentalnej miało wynosić 15 tys. metrów. Pojawiły się jednak pewne problemy - m.in. okazało się, że skały mają wyższą temperaturę, niż przypuszczano - 190 stopni Celsjusza zamiast 100 stopni Celsjusza. Prace zakończono więc w 1994 roku na głębokości 12 262 metrów, czyli ponad dwa kilometry przed osiągnięciem celu.
Zabrakło funduszy na kontynuację prac, więc w 2005 roku zdecydowano o ostatecznym zaniechaniu odwiertu. Całe wyposażenie wiertnicze i badawcze zostało zezłomowane, a od 2008 roku miejsce jest opuszczone.
Praca nie poszła jednak na marne. Okazało się, że na takiej głębokości znajduje się woda. Udało się również zebrać wiele istotnych informacji dotyczących skorupy ziemskiej.