Kto zbudował tajemnicze Stonehenge? Odkrycie zaskoczyło naukowców

Tajemnicze Stonehenge od wieków przyciąga wzrok całego świata i jest obiektem wielu pytań. Specjaliści wciąż starają się znaleźć odpowiedzi na niektóre z nich. Jak się okazuje, naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się ustalić, kim byli twórcy tej wyjątkowej budowli.

Stonehenge to jedna z najpopularniejszych europejskich budowli, którą wielu z nas kojarzy ze zdjęć. Zespół ogromnych kamiennych bloków ułożonych w charakterystyczny sposób od lat przyciąga turystów z całego świata. Chociaż pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, jak i dlaczego je zbudowano, kwestia kto to zrobił około 5 tys. lat temu, zyskała znacznie mniej uwagi. Jednym z powodów tego zaniedbania był fakt, że wiele ludzkich szczątków zostało poddanych kremacji, co znacznie utrudniało badania. Co udało ustalić się naukowcom z Wielkiej Brytanii do tej pory? 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kto zbudował Stonehenge? Możemy wyróżnić dwie grupy ludzi

Pomimo licznych badań wciąż niewiele mogliśmy się dowiedzieć na temat osób pochowanych w Stonehenge. Przełomowe badania zostały opublikowane przez "Nature Scientific Reports". Grupa archeologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego badała szczątki 25 osób, które pochowano na terenie kromlechu.

Oto najbardziej przyjazne kraje w Europie. Pierwsze miejsce może szokować. Najbardziej przyjazne kraje w Europie. Pierwsze miejsce to spore zaskoczenie [RANKING]

Jak się okazało, część z nich pochodziła z pobliskiego Wessex. Naukowców zaskoczył jednak fakt, że 10 osób nie mieszkało w pobliżu Stonehenge przed śmiercią. Przybyli tam aż z zachodniej Walii oddalonej o około 200 km od budowli - najprawdopodobniej z pasma górskiego Preseli, które słynie z tajemniczych błękitnych kamieni. Fakt pokonania tak dalekiej drogi jest szczególnie zaskakujący, biorąc pod uwagę, że zdarzenia dotyczą 3000 roku p.n.e. 

Cmentarzysko samolotów w Tuscon Największe cmentarzyska samolotów na świecie. Nie przypominają złomowisk

Niebieskie kamienie w Stonehenge

Zdaniem archeologów niebieskie kamienie mogły mieć związek z pokonywaniem tak dalekiej drogi przez przybyszów. Walijczycy najprawdopodobniej przybywali ze swoimi darami, by spocząć w Stonehenge. 

Najwcześniejsze daty są kusząco bliskie datowaniu, w którym wierzymy, że pojawiły się niebieskie kamienie i chociaż nie możemy udowodnić, że są to kości ludzi, którzy je przynieśli, musi istnieć przynajmniej powiązanie. Zakres dat sugeruje, że przez wieki ludzie mogli być przywożeni do Stonehenge w celu pochówku z kamieniami

- mówił John Pouncett, główny autor badania w rozmowie z "The Guardian". 

Jednak Stonehenge wciąż pozostawia wiele pytań. Dlaczego te dwie, odległe grupy z Zachodniej Walii i Wessex zdecydowały się stworzyć tę tajemniczą budowlę? Jak rozwinęły się między nimi więzi? Obecnie możemy jedynie spekulować na ten temat. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: