Największe cmentarzyska samolotów na świecie. Te miejsca wcale nie przypominają złomowisk

Największe cmentarzyska samolotów na świecie. O tak, takie miejsca istnieją i w większości wcale nie przypominają złomowisk czy wysypisk śmieci. Samoloty, które tam trafiają, nie zawsze są pozostawione na straty - wręcz przeciwnie. O wszystkie dba się w odpowiedni sposób, a te z nich, które mają więcej szczęścia, znów wzbijają się w niebo.

Maszyny, które trafiają na cmentarzyska, są w odpowiedni sposób konserwowane. Aby uniknąć korozji wywołanej przez osadzającą się sól, są dokładnie myte, a następnie pokrywane specjalną powłoką, która ma za zadanie odbijać promienie słoneczne.

Zobacz wideo Czy przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za lot, który się nie odbył? Kuna: Tak

Największe cmentarzyska samolotów na świecie. Na rekordziście spoczywają cztery tys. samolotów

Największe cmentarzysko samolotów na świecie znajduje się w Tuscon w stanie Arizona, na terenie Bazy Sił Powietrznych Davis-Monthan. Bliżej znane jest pod nazwą 309. Aerospace Maintenance and Regeneration Group (309. AMARG) i "Boneyard", co można przetłumaczyć na język polski jako cmentarzysko.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cmentarzysko zajmuje powierzchnię około 10,5 kilometrów kwadratowych, a znajduje się tam ponad cztery tys. samolotów i 13 pojazdów kosmicznych, które należą do Sił Powietrznych USA, Armii, Straży Przybrzeżnej, Marynarki Wojennej, Korpusu Morskiego oraz Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Wśród samolotów znajdują się m.in. myśliwce F-14 Tomcat (znane z filmu "Top Gun").

Kaplica Czaszek w CzechachKaplica Czaszek w Czechach. Składa się z 40 tys. ludzkich kości

Cmentarzyska samolotów. Maszyny, które tam trafiają, nie są spisane na straty

Jednym z największych cmentarzysk samolotów na świecie jest również to zlokalizowane przy lotnisku w Mojave w Kalifornii. Ze względu na pustynny, gorący klimat i niską wilgotność rdza tak łatwo nie osiada na samolotach, dzięki czemu maszyny mogą liczyć na dłuższy żywot. W miejsce to trafiają głównie samoloty pasażerskie.

Cud Słońca w Fatimie, sanktuariumCud Słońca w Fatimie. Niebo pokryło się mrokiem, a słońce wirowało

Z kolei przy lotnisku w Alice Springs zlokalizowane jest jedno z największych komercyjnych cmentarzysk samolotów poza USA. Tam również panuje sprzyjający klimat, dzięki któremu maszyny nie niszczeją tak szybko. Na początku pandemii trafiło tam wiele nieużywanych samolotów.

Więcej o: