Dzik jest dziki, dzik jest zły? Niekoniecznie. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy stanie na naszej drodze

Spotkanie dzika w lesie nie powinno nikogo dziwić, ponieważ to jest jego środowisko naturalne. Czasami można go spotkać również na terenach miejskich. Co robić w przypadku spotkania z tym dzikim zwierzęciem? Podajemy kilka wskazówek.

Dzik to bardzo popularne zwierzę w polskich lasach. Jak powinniśmy się zachować, kiedy już pojawi się nam z zarośli? Podpowiadamy, jak powinno się zachowywać przy bezpośrednim spotkaniu z dzikiem. Najważniejsze to nie panikować. 

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Spotkanie dzika w lesie. Najlepiej zachować całkowity spokój i nie robić gwałtownych ruchów

Kiedy spotka się w lesie dzika, powinno się zachować spokój i, o ile to możliwe, powoli oddalić się bez wykonywania gwałtownych ruchów. Jeśli dzik nas jeszcze nie zobaczył, tym lepiej. Wtedy można odejść spokojnym krokiem bez robienia jakiegokolwiek hałasu. Jeżeli zacznie biec w naszym kierunku, najlepiej będzie zejść mu z drogi. Warto pamiętać, że dziki są mało zwrotne, więc kiedy będzie zawracał, powinniśmy mieć odpowiednią ilość czasu na oddalenie się.

Co zrobić, kiedy dzik już nas zobaczył? Należy skorzystać z metody "na drzewo"  

Jeżeli dzik nas zauważył i na nas patrzy, nie powinniśmy go niepokoić. Najlepiej będzie posłużyć się metodą "na drzewo" - i nie chodzi tu o wspinanie się na pierwsze z brzegu drzewo, tylko o udawanie pnia. W momencie, kiedy dzik nas obserwuje powinniśmy stać nieruchomo i nie wykonywać gwałtownych ruchów, bo każde takie zachowanie może sprowokować zwierzę do ataku.   

A co, jeśli spotkamy lochę z młodymi? Lochy bywają bardzo agresywne

Locha potrafi być bardzo agresywna, kiedy znajduje się z małymi. Jeżeli poczuje zagrożenie, może nas zaatakować, dlatego przede wszystkim nie powinno się dotykać młodych i zaczepiać ich. Powinniśmy zachować się podobnie jak przy spotkaniu z samotnym dzikiem. Jednak, kiedy będzie chciała nas zaatakować, ucieczka będzie najlepszym rozwiązaniem.

Lochę z młodymi można spotkać najczęściej w kwietniu, ponieważ wtedy rodzą się młode dziki.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: