Polska Toskania w Świętokrzyskiem. Malowniczą krainę przecina Nida

Ponidzie nazywane polską Toskanią to atrakcyjny turystycznie region w woj. świętokrzyskim. Skryty pomiędzy Krakowem a Sandomierzem, kusi malowniczymi widokami, lasami, łąkami i pięknymi zachodami słońca nad Nidą. Miejsce idealne na jesienny weekend z dala od zgiełku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Południe Polski to nie tylko góry. Ponidzie to malowniczy region położony nad rzeką Nida, pełny pięknych pejzaży. Nie bez powodu zwany jest polską Toskanią. Znajdziemy tam niekończące się łąki i pastwiska, a także lasy i atrakcyjne krajobrazy. Magiczny klimat i niepowtarzalne wspomnienia są tam gwarantowane. 

Polska Toskania - atrakcyjny region w Świętokrzyskim

Turyści, którzy choć raz odwiedzili ten region, chętnie tu wracają. Spokój, harmonia z przyrodą, piękne zachody słońca i spacery po pobliskich łąkach to jedynie kilka z ciekawych atrakcji, które tam na nas czekają. Skryty pomiędzy Sandomierzem a Krakowem w województwie świętokrzyskim punkt na mapie, nazywany jest polską Toskanią. Pejzaże przypominają włoskie prowincje - dolina rozciągnięta nad Nidą jest równie piękna i dziewicza. 

Polska Toskania kusi swym pięknem, widokami i atrakcjami, które umilają pobyt turystom. Jesienią, gdy natura przybiera odcienie czerwieni, żółci i pomarańczu, jest tu jeszcze piękniej. Skorzystać można także z lokalnych uzdrowisk. W miejscowości Busko-Zdrój czy Solec-Zdrój zażyjemy kuracji tężni solankowych czy lokalnych wód mineralnych. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach
 

Ponidzie, czyli polska Toskania i atrakcje

Planując wyjazd do Ponidzia, warto nastawić się na aktywności na łonie natury. Spacery umilą nam liczne ścieżki i trasy rowerowe w trzech Parkach Krajobrazowych - Szanieckim, Kozubowskim i Nadnidziańskim. Na ich terenie rozpościerają się piękne widoki, liczne zbiorniki wodne, złoża gipsu, jaskinie, leje czy wyjątkowe gatunki zwierząt i roślin. 

Wśród atrakcji warto wymienić także wczesnośredniowieczne grodzisko, które jest jednym z największych, jakie istniało na historycznych, ziemiach polskich. Rzeka Nida także oferuje wiele dóbr - kręte starorzecza i zakola tworzą malownicze obrazy, a spacery w tej okolicy potrafią być wyjątkowo przyjemne i spektakularne. Warto wspomnieć także o stolicy Koziołka Matołka, czyli pobliskim Pacanowie. Będąc w Ponidziu, możemy odwiedzić też: 

  • najmniejsze miasto w Polsce, czyli Opatowiec, 
  • widoki z Góry św. Anny w Pińczowie,
  • bazylikę w Wiślicy.
Więcej o: