Beskidy to grupa pasm górskich w Karpatach, będących najmłodszymi górami w Polsce. Wyjątkowe krajobrazy ciągną się przez aż 600 km, rozpoczynając od rzeki Beczwy w Czechach aż po rzekę Czeremosz w Ukrainie. Rejony te to nie lada gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku i widoków na piękno natury, a także osób szukających wytchnienia od zgiełku miasta. Aby wrażenia z urlopu były jeszcze lepsze, warto wybrać jednak odpowiedni nocleg. Przedstawiamy najlepsze schroniska górskie w Beskidach.
Schronisko PTTK Szyndzielnia to najstarsze schronisko w Beskidach. Aby się do niego dostać, należy wejść na szczyt o tej samej nazwie. Na miejscu z pewnością nie zawiodą was widoki. Z wysokości 1001 m n.p.m rozciąga się przepiękna panorama na Bielsko-Białą.
Miejsce funkcjonuje od 1897 roku. Architekt Karol Korna chciał, aby budynek był murowano-drewniany, nawiązując do schronisk alpejskich z charakterystyczną wieżyczką. Wnętrze jest przestrzenne - znajdziecie tu 49 miejsc noclegowych, duży taras, a także pyszną lokalną kuchnię. Co ważne, lokalizacja sprzyja dalszym wyprawom. Łatwo dostać się stąd do sąsiednich schronisk na Klimczoku, Błatniej czy Dębowcu.
Schronisko Górskie "Rysianka" znajduje się w Beskidzie Żywieckim na wysokości 1290 m n.p.m. na Hali Rysianka. Jego historia sięga lat 1936-1937. Początkowo miał być budynkiem mieszkalnym, jednak jego budowa została wstrzymana. Tuż przed wybuchem wojny funkcjonowało pod nazwą "Schronisko Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy – Lipowska" i cieszyło się ogromną popularnością wśród turystów.
Z budynku roztacza się niezwykły widok na Babią Górę, Pilsko, a przy dobrych warunkach atmosferycznych również na Małą Fatrę oraz Tatry.
Innym wartym uwagi schroniskiem jest PTTK Przysłop. Miejsce zlokalizowane jest na wysokości 900 m n.p.m na szlaku wiodącym na Baranią Górę. Budynek w obecnej formie pochodzi z 1978 roku, jednak jego historia sięga końca XIX wieku. Wówczas arcyksiążę Fryderyk Habsburg zlecił budowę drewnianego domku myśliwskiego. Odkąd obecni gospodarze przejęli nad nim pieczę w 2015 roku, budynek wciąż jest modernizowany i nadbiera nowego górskiego charakteru.
Bliskość do wielu szlaków sprawia, że schronisko Przysłop będzie idealną bazą wypadową do górskich wycieczek. Można podróżować tam m.in. z Przełęczy Kubalonka, Przełęczy Salmopolskiej czy Wisły Czarne.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl