To podobno najpiękniejszy nagrobek w Warszawie. Mało kto wie, że ma swojego bliźniaka

Rodzina zmarłej Lusi Raciborowskiej postanowiła upamiętnić młodą krewną. Zamówiono dla niej wyjątkowy nagrobek. Niezwykła rzeźba jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów cmentarnej sztuki. Niewiele osób jednak wie, że mogiła ma swoją kopię na jednej z zagranicznych nekropolii.

Na Starych Powązkach można natknąć się na nagrobki, przypominające prawdziwe dzieła sztuki. Nekropolia słynie z zabytkowych grobowców oraz bogato rzeźbionych mogił, które przykuwają wzrok spacerujących. Część nagrobnych pomników została przygotowana przez najwybitniejszych rzeźbiarzy, którzy swoje dzieła tworzyli na przełomie XIX i XX wieku. Wśród nich znajdują się m.in. Bolesław Syrewicz, Henryk Kuna, Barbara Zbrożyna, czy Donato Barcaglia.

To właśnie na tym cmentarzu znajduje się także miejsce wiecznego spoczynku młodej warszawianki, Lusi Raciborowskiej, która zmarła w wieku 18 lat. Jej mogiła uznawana jest za jeden z najpiękniejszych polskich nagrobków, a także przykład sztuki sepulkralnej.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Pomnik dziewczyny opuszczającej trumnę

Rzeźbę, znajdującą się na mogile zmarłej w 1899 roku Lusi Raciborowskiej, wykonał włoski artysta Donato Barcaglia. Pomnik obrazuje młodą dziewczynę, która wychodzi z trumny i unosi się ku niebu. Rzeźba przyciąga uwagę, a spacerujący podziwiają niezwykły kunszt jej autora, który zadbał o najdrobniejsze detale. Co ciekawe, bliźniaczy nagrobek znajduje się na francuskim cmentarzu w Menton. Oba pomniki stworzył ten sam artysta.

Znajdujący się we Francji nagrobek stał się symbolem lokalnego cmentarza. Grób, w którym pochowano zmarłą w wieku 27 lat Janinę Lewandowską, a następnie jej krewnych, skłania do refleksji. Niektórzy uważają, że nie należy odczytywać rzeźby dosłownie. Według nich dziewczyna wychodząca z trumny to personifikacja zmartwychwstania.

Cmentarz Powązkowski - miejsce spoczynku miliona osób

Warto dodać, że Stare Powązki to jeden z największych polskich cmentarzy. Nekropolia ma ponad 40 hektarów powierzchni. Na przestrzeni lat stała się miejscem pochówku blisko miliona osób. Spoczywają tam także osoby zasłużone, twórcy, czy artyści. Wśród nich m.in. Stanisław Moniuszko, Czesław Niemen, czy Władysław Reymont.

Opieka nad cmentarzem to zadanie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Warto podkreślić, że cała nekropolia objęta jest także ochroną konserwatora zabytków.

Więcej o: