Uzdrowisko w Żegiestowie od lat świeci pustkami. Niegdyś perła Sądecczyzny, dziś upadająca inwestycja

Żegiestów od 1924 r. uznawany jest za malownicze, górskie uzdrowisko oraz jedną z najpiękniejszych miejscowości na Sądecczyźnie. Kiedyś tętniło życiem, dziś niszczeje i popada w ruinę. Czasy świetności miała przywrócić najnowsza inwestycja, jednak ambitne plany nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jedną z urokliwych i malowniczych miejscowości w Małopolsce, położonej w powiecie nowosądeckim jest Żegiestów. Górskie miasteczko niegdyś było centralnym punktem wśród uzdrowisk. Dzisiaj mało kto o nim pamięta, a milionowe inwestycje z roku na rok popadają w coraz większą ruinę.

Uzdrowisko w Żegiestowie kiedyś tętniło życiem - dziś świeci pustkami

Żegiestów wiąże się z bogatą i ponad kilkusetletnią historią. W połowie XIX wieku miejscowość zaczęła zyskiwać popularność ze względu na malownicze położenie, a także nowo powstały Dom Zdrojowy i sanatorium Wiktor. Zaraz po wojnie inwestycje zostały upaństwowione, co przyniosło wyjątkową sławę i ogromny popyt wśród turystów. W 1996 roku w nadpopradzkim Żegiestowie można było skorzystać aż z 1300 miejsc noclegowych. Zainteresowanie górskimi ośrodkami malało z roku na rok.

W 2011 roku po latach prac renowacyjnych oddano do użytku sanatorium Wiktor, z kolei w 2022 r. otworzono pijalnię wody mineralnej Anna. Źródła wody odkrył w 1846 r. Jakub Ignacy Medwecki, węgierski szlachcic. Postanowił wykupić działki w dolinie Szczawnego Potoku i tak rozpoczął budowę pierwszych pensjonatów i łazienek. Tegoroczne otwarcie odnowionej inwestycji nie przyniosły jednak efektu, a miejsce wciąż świeci pustkami. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Żegiestów - niegdyś perła małopolski, dziś zapomniana wieś

Wszystko wskazuje na to, że złote czasy Żegiestowa już dawno minęły. Warto jednak podkreślić, ze brak turystów nie spowodował całkowitego zamknięcia oferty i usług turystycznych. Miejsce może okazać się dla wielu osób oazą spokoju i lokalizacja pełną atrakcji. To nadal perełka małopolski, którą warto odwiedzić. Nie brakuje tam malowniczych widoków, ciekawych szlaków oraz bliskości natury. Nie spotkamy się jednak z tłumami, kolejkami i hałasem, co jest ogromnym atutem. 

Ścieżka Przyrodnicza wzdłuż przełomu rzeki Poprad w Żegiestowie zwana Łopatą Polską jest jedną z ciekawszych atrakcji. Trasa stworzona przez Stowarzyszenie Greenworks w 1996 roku została odnowiona dwa lata temu - w 2020 roku. Do użytku oddano sześć stref wypoczynkowych, z których rozpościerają się najpiękniejsze panoramy na góry i lasy. Znajdziemy tam również wiele punktów, w których można odpocząć i zregenerować siły podziwiając widoki. Fani górskich wycieczek mogą udać się na spacer jednym z trzech szlaków - czarnym, żółtym lub niebieskim. Do atrakcji regionu można zaliczyć także: 

  • Rezerwat przyrody Żebracze,
  • Jaworzyna - szczyt w Beskidzie Sądeckim,
  • Pusta Wielka - szczyt w Beskidzie Sądeckim,
  • Runek, 
  • Parchowatka - szczyt w Beskidzie Sądeckim.
Więcej o: