Katar. Lotnisko za miesiąc pogrąży się w chaosie. Dziennikarze dotarli do druzgocącego raportu

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Tegorocznym gospodarzem jest Katar, jednak okazuje się, że lotnisko w stolicy kraju nie jest przygotowane na tak wielkie wydarzenie. Swoje obawy wyrazili pracownicy portu lotniczego.

Port lotniczy Hamad w Doha to ogromna nowoczesna przestrzeń. Od 2021 roku utrzymuje tytuł najlepszego lotniska świata w corocznym zestawieniu "World Airports Awards" przygotowywanym przez firmę Skytrax. Wszystko to za sprawą licznych sklepów, restauracji oraz udogodnień dla pasażerów w postaci stref wypoczynku, placów zabaw, a nawet... krytego basenu. Chociaż port lotniczy od lat obsługuje ogromne liczby połączeń, to okazuje się, że mogą wystąpić pewne problemy w trakcie nadchodzących Mistrzostw Świata. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Lotnisko w Katarze nie jest gotowe na Mistrzostwa Świata? Pracownicy zaniepokojeni 

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mają trwać od 20 listopada do 18 grudnia 2022 roku. Wielkie wydarzenie wiąże się ze zwiększoną liczbą lotów, która ma wzrosnąć z 700 do 1600 dziennie. Według wielu pracowników lotnisko nie jest gotowe na tak ogromny ruch. Ich obawy związane są przede wszystkim z brakami personelu. 

Desperackie polowanie na pracowników wiąże się z zatrudnianiem ludzi z całego świata, a urzędnicy ścigają się teraz z czasem, by zdążyć ich przeszkolić zgodnie z wymaganym standardem

- można przeczytać w artykule portalu "Daily Mail", którego dział sportowy dotarł do druzgocącego raportu.

Pracownicy boją się, że presja spowodowana ponad dwa razy większym ruchem na lotnisku sprawi, że nie będą w stanie sobie poradzić z sytuacją. Nie pomagają w tym ostrzeżenia, które docierają do nich z góry. Personel został poinformowany, że każdy, kto zostanie uznany za sabotującego, będzie musiał spotkać się z konsekwencjami. Z notatki do niego wysłanej wynika, że mistrzostwa "mają istotne znaczenie dla Kataru i że najwyższe szczeble w państwie mają bardzo wysokie oczekiwania". 

Pracownicy będą ściśle monitorowani przez osoby wysokiego szczebla i ich przedstawicieli

- czytamy. 

Czy na lotnisku w Doha zapanuje chaos? 

Zdaniem Urzędu Lotnictwa Cywilnego Kataru (QCAA) wszystko idzie zgodnie z planem, a port w Doha działa zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami i bardzo poważnie traktuje swoje obowiązki.

W oczekiwaniu na wzrost ruchu podczas Mistrzostw Świata Katar zmodernizował swoje systemy kontroli i wykonał drobiazgowe plany, które zostały opracowane na długo przed organizacją imprezy

- napisał urząd w komunikacie. 

Kontrolerzy ruchu lotniczego przechodzą ciągłe szkolenia i testy zgodnie z wymogami międzynarodowymi. System zarządzania szkoleniami oraz bezpieczeństwem QCAA spełnia standardy określone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Z powodzeniem przeszliśmy audyt pod kątem tych standardów

- czytamy. 

Jak port lotniczy poradzi sobie w rzeczywistości? O tym przekonamy się już za nieco ponad miesiąc. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: