Ponad 11 mln - tylu turystów odwiedziło w tym roku turecką Antalyę. Polacy w czołówce

Antalya to popularny turecki kurort. Tegoroczny sezon był jednak rekordowy - ponad 11 mln turystów odwiedziło malownicze, górzyste wybrzeże. Liczba odwiedzających wciąż rośnie, a chętnych na spędzenie tam jesieni i zimy nie brakuje. Jak się okazuje, Polacy figurują w czołówce.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Popularną miejscowością turystyczną położona w Turcji jest bez dwóch zdań Antalya. Malownicze położenie, piękna pogoda i stosunkowo niskie ceny co roku przyciągają turystów z całego świata. Najnowsze dane wskazują, że tegoroczny sezon był jednym z najlepszych, a jednymi z najliczniej przybywających gości byli Polacy. 

Antalya - turecki raj turystyczny 

Krystalicznie czysta woda, górzysty i zielony krajobraz, wysoka temperatura i niskie ceny - to zaledwie kilka atutów tureckiego miasta Antalya. Jak wynika z danych Dyrekcji Prowincji Kultury i Turystyki Gubernatorstwa Antalyi, miasto od stycznia do września odwiedziło 11,27 mln turystów. Wynik jest jednym z najlepszych od lat - dla porównania z 2021 r. to o 57 proc. więcej. Coraz bardziej popularna tendencja do urlopu poza okresem letnim jest mocno widoczna - sezon jest coraz dłuższy, a chętnych nie brakuje. We wrześniu 2022 r. gości było 1,9 mln - 15 proc. więcej niż w ubiegłym sezonie. 

Najwięcej turystów do Antalyi przyjeżdża z Rosji (2,3 mln), Niemiec (2,1 mln) i Wielkiej Brytanii (952 tys.). Liczną grupę stanowią także Polacy, Holendrzy, Czesi i Duńczycy. Jak się okazuje nie tylko wakacje i wypoczynek sprowadzają tu Europejczyków. Coraz więcej osób decyduje się przezimować w ciepłym miejscu. To efekt inflacji oraz rosnących kosztów życia. Jak donosi turecka gazeta "Daily Sabah" liczba rezerwacji na najbliższe miesiące wzrosła o 50 proc. Z kolei niemieckie biura podróży wprowadzają opcję pobytu długoterminowego, z którego chętnie korzystają nie tylko seniorzy, ale i osoby pracujące zdalnie. 

Rząd podniósł swoje cele na koniec roku. Kraj chce osiągnąć pułap 47 milionów turystów i 37 miliardów dolarów (680,7 miliarda TL) przychodów, w porównaniu wcześniejsze cele to 45 milionów przyjezdnych i 35 miliardów dolarów zysku. 

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza, czy z drożyzną da się walczyć. Zaczynamy od schabowego

Śródziemnomorska perła i ulubiony kierunek turystów 

Antalya kusi turystów możliwościami, które daje tureckie miasto. Na piedestale atutów jest pogoda - nawet w grudniu jest tu około 18 st. C. Kolejnym wyznacznikiem są malownicze widoki, piękne plaże i okalająca natura, która umila wiele aktywności. Niskie ceny również są brane pod uwagę. Dobre jedzenie, gościnność turków oraz niepowtarzalny klimat zatrzymuje tu przyjezdnych na dłużej. Wielu turystów chce w ten sposób uciec od wysokich rachunków, w szczególności za prąd. Wakacje w ciepłym miejscu potrafią wyjść znacznie taniej niż koszty życia w jednym z europejskich miast zimą

Wyjazdy na dłuższy czas to zauważalny trend. - Turcja już jest kierunkiem numer jeden dla Niemców, a zimą staje się bardzo popularnym celem podróży, widzimy na przykład duży ruch w regionie Antalyi

Podaje dyrektor ds. komunikacji TUI - Aage Dunhaupt w Anadolu.

Więcej o: