"Żywy skansen" na Podhalu. W malowniczym Chochołowie zatrzymano czas

Jednym z ciekawych punktów na Podhalu jest miejscowość Chochołów. Chociaż na miejscowych nie robi to dużego wrażenia, tak turyści z niemal całego świata zachwycają się wyjątkową architekturą, lokalną kulturą i malowniczymi widokami. Wieś nie bez powodu nazywana jest przecież "żywym skansenem".

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podhale jest chętnie obieranym kierunkiem niemal o każdej porze roku. Turyści najczęściej jako punkt docelowy wybierają Zakopane, warto jednak poznać pobliskie miejscowości, które nie tylko kryją wiele ciekawych historii, ale i oferują piękne widoki.

Chochołów - wieś na Podhalu nazywana "żywym skansenem"

Chochołów to niewielka wieś położona niecałe 20 km od Zakopanego. Lezy na wysokości 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Bliskie sąsiedztwo Tatr dyktuje tutaj warunki pogodowe, ale i gwarantuje piękne widoki. Jadąc w stronę miejscowości, mamy wrażenie, że jesteśmy niemal pod samymi górami, a każdy kolejny kilometr przypomina o potędze przyrody. Jednak atrakcyjne położenie to nie jedyny atut Chochołowa. 

Architektura to dla Chochołowa kultura i dziedzictwo. We wsi dominuje tradycyjna, góralska, drewniana zabudowa. Najstarsze chaty powstały jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. Poszanowanie tradycji zagwarantowało jej miejsce na liście UNESCO. Wieś sklasyfikowany jako zabytek klasy zero. Domy z bali pokryte są gontem, a ściany wielu z nich, pomimo naturalnego budulca, utrzymują jasną barwę. Sprawia to wrażenie, jakby budynki były całkiem nowe. Jest to zasługa lokalnych gospodyń, które przed Wielkanocą i Bożym Ciałem dokładnie czyszczą budynki.

Większość chat nadal jest zamieszkałych. W niektórych z nich znajdują się miejsca kultury, takie jak Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące oddziałem Muzeum Tatrzańskiego czy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego. We wsi nie brakuje także nowoczesnych atrakcji - znajdziemy tam jedne z najnowszych i najlepiej wyposażonych basenów - Termy Chochołowskie, czy park linowy. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Co zobaczyć będąc w Chochołowie? Lista atrakcji 

Chociaż wrażenie zrobi sam wjazd do wsi oraz spacer wśród góralskich domków warto jednak zwrócić uwagę na niektóre budynki czy atrakcje. Zabytkiem, który z pewnością nam nie umknie, jest neogotycki kościół św. Jacka. Budowla z pewnością wyróżnia się w okolicy - styl architektoniczny kontrastuje z drewnianą zabudową. Strzelista, murowana świątynia powstała latach 70. XX wieku. W jej wnętrzu podziwiać można malowany na drewnie obraz Matki Boskiej, który pozostał jeszcze po poprzedniej bazylice. Z na ścianach możemy podziwiać dzieła Walerego i Wojciecha Eljaszów Radzikowskich.

Na liście atrakcji nie może zabraknąć także Domku Hubertusa, Muzeum Powstania Chochołowskiego czy Muzeum Agrokultury. Warto skorzystać także z bogatej oferty term i pospacerować pobliskimi szlakami. Dolina Chochołowska to także obowiązkowy punkt wycieczki - spacer z pięknymi widokami.  

Więcej o: